Γιόγκι Φέρελ: “Οι διαιτητές της ABA “κλέβουν” για να πάνε τελικούς οι ίδιες ομάδες”

2024-05-11T11:23:24+00:00 2024-05-11T12:52:32+00:00.

11/May/24 11:23

ferrell

Ο Γιόγκι Φέρελ βάλλει κατά της Aba League και των διαιτητών…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Μετά τον αποκλεισμό της ομάδας του, της Μπούντουτσνοστ, από τους τελικούς της ABA League και συγκεκριμένα στο Game 3 το οποίο κέρδισε η Παρτιζάν με 100-86 (2-1), ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού ξέσπασε κατά των διαιτητών και της λίγκας συνολικά, καθώς μάλιστα αποβλήθηκε στην τρίτη περίοδο!

Ο Γιόγκι Φέρελ θεωρεί ότι η πρόκριση της Παρτιζάν και του Ερυθρού Αστέρα γίνεται ετσιθελικά, είτε το αξίζουν δηλαδή, είτε όχι.

Δείτε τι έγραψε στην ανάρτηση του μετά τον αποκλεισμό της Μπούντουτσνοστ:

«Ως συνήθως οι διαιτητές της ABA League αναγκάζονται να κλέψουν για να πάνε οι ίδιες δύο ομάδες στους τελικούς του πρωταθλήματος. Δεν υπάρχει ακεραιότητα σε αυτήν τη λίγκα».

Ο Φέρελ έβαλε 18 πόντους κατά της Παρτιζάν στο Game 3 των ημιτελικών, ευστοχώντας σε όλες (!) τις προσπάθειες του εντός πεδιάς με 6/6 σουτ (τρία τρίποντα) και 3/4 βολές.

Φορτώθηκε όμως με τέσσερα φάουλ με δύο τεχνικές ποινές και αποβλήθηκε, και για αυτό το λόγο έπαιξε μόλις 17 λεπτά και από το +6 της Μπούντουτσνοστ στο ημίχρονο, το ματς κατέληξε με 100-86 στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Προφανώς, λοιπόν, για τα πολλά φάουλ διαμαρτύρεται ο Φέρελ και μίλησε δημοσίως για τη διαιτησία του συγκεκριμένου αγώνα, αλλά και γενικότερα στη λίγκα…