Ζέλικο Ομπράντοβιτς: “Πρώτη φορά στη ζωή μου δέχομαι τέτοιο bullying από διαιτητή”

2024-05-28T07:54:35+00:00 2024-05-28T07:54:35+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

28/May/24 07:54

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς μίλησε με σκληρή γλώσσα προς τους διαιτητές του σερβικού πρωταθλήματος.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Παράπονα του “Ζοτς” ως προς τους διαιτητές…

Η Παρτίζαν δυσκολεύτηκε πολύ και ηττήθηκε από την καλύτερη Μέγκα (88-92) στο Game 2 των ημιτελικών του σερβικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς απώλεσε προβάδισμα 11 πόντων από την πρώτη περίοδο του αγώνα, με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν μία εξαιρετική τρίτη περίοδο (26-15, επιμέρους σκορ) και να φεύγουν με τη νίκη, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς μίλησε με σκληρή γλώσσα λίγο αργότερα στη συνέντευξη Τύπου, εκφράζοντας με τον τρόπο του τη δυσαρέσκειά του ως προς τους διαιτητές του πρωταθλήματος.

“Θέλω να συγχαρώ τη Μέγκα για τη νίκη και τώρα έχουμε να προετοιμαστούμε για το τελευταίο ματς της σειράς. Θέλω να πω όμως και κάτι άλλο να πω κι ας μην είναι οι συνθήκες αυτές σε μία συνέντευξη Τύπου… Για πρώτη φορά στην καριέρα μου το βιώνω αυτό, αλλά έτσι είναι το πρωτάθλημα αυτό.

Απευθύνομαι στον διαιτητή στον πληθυντικό και εκείνος μου απαντάει στον ενικό και αυτό το bullying το βιώνω για πρώτη φορά στην καριέρα μου και μάλιστα σ’ αυτή την ηλικία! Μου λέει ο διαιτητής: ‘Κάτσε κάτω και άσε με να κάνω τη δουλειά μου’ και εγώ του απευθύνομαι πολύ φυσιολογικά. Αλλά, αυτό είναι το πρωτάθλημά μας και το έχω πει ήδη αυτό. Οπότε δεν μου προκαλεί καμία έκπληξη. Τα περίμενα όλα αυτά. Ρωτήστε τον άνθρωπο που ήταν στη γραμματεία και τα έχει δει όλα. Αλλά, δυστυχώς δεν μπορείς να παλέψεις με κάποια πράγματα”.