Ρεάλ: Ζόρικη εντός έδρας νίκη κόντρα στην Τενερίφη του Γκάι

2024-03-10T14:36:40+00:00 2024-03-10T21:34:49+00:00.

10/Mar/24 14:36

real-tenerife

Η Ρεάλ έφτασε πολύ κοντά σε εντός έδρας ήττα από την Τενερίφη του Γκάι, όμως τελικά πήρε τη νίκη με 80-78. Εύκολο μεσημέρι για την Βαλένθια. Η 24η αγωνιστική της ACB και η βαθμολογία.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ζορίστηκε πολύ, αλλά κέρδισε την Τενερίφη η Ρεάλ στη Μαδρίτη με 80-78, για την 24η αγωνιστική της ACB.

Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν καλά το ματς και χρειάστηκε να φτάσει η τρίτη περίοδος για να πάρουν το προβάδισμα.

Οι Μαδριλένοι πήραν σημαντική διαφορά στο 35′ με 72-63, με την Τενερίφη να ισοφαρίζει με 76-76 στο -1:25′. Και δεν έμεινε εκεί.

Ο Φερνάντεζ έκανε το 76-77 με 1/2 βολές στο -56”, ο Καμπάτσο το 78-77 στο -51” με 2/2 βολές, πριν ο Γκάι αστοχήσει σε τρίποντο.

H αστοχία συνεχίστηκε, για να φτάσουμε στις 2/2 βολές του Γιουλ στο -4” (80-77), με τον Αμπρομάιτις να έχει 1/2 βολές στο -2” για το τελικό 80-78.

Όλα αυτά λίγο μετά την back to back εντός έδρας ήττα από την Φενέρ για την Ευρωλίγκα. Είχε προηγηθεί ο Παναθηναϊκός.

Αρκετοί οι πρωταγωνιστές για την Ρεάλ, καθώς πέντε παίκτες είχαν 10 πόντους (Μούσα, Κοζέρ, Πουαριέ, Χεζόνια, Ταβάρες). Ο τελευταίος πρόσθεσε και 10 ριμπάουντ στην στατιστική του.

Όσο για την Τενερίφη του 14-10, ο Γκάι είχε 14 πόντους (3/3 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 2/2 βολές) σε 20:06′. Ο Χουέρτας πρόσθεσε 12 και ο Γκέρα 10 (12 ριμπάουντ).

Θυμίζουμε ότι η Τενερίφη είναι στον ίδιο όμιλο με το Περιστέρι, στην φάση των ”16” του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-41, 63-59, 80-78

Άνετο ”διπλό” για Βαλένθια

Εύκολη νίκη για τη Βαλένθια στην έδρα της Ομπραντόιρο με 75-97, για το 15-9 στην βαθμολογία.

Οι νικητές πήραν το προβάδισμα στην δεύτερη περίοδο, ξέφυγαν στην τρίτη και κράτησαν την διαφορά μέχρι και το φινάλε.

Ο Τζόουνς ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 22 πόντους (8/11 σουτ), ενώ 14 (5 ασίστ) πρόσθεσε ο Ντέιβις, 14 ο Λόπεζ-Αροστέγκι και ι 12 (4 ριμπάουντ) ο Οτζελέι.

Για τους γηπεδούχους, που υποχώρησαν στο 6-18, ο Πουστόβι μέτρησε 21 πόντους-7 ριμπάουντ, όμως δεν ήταν αρκετός.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 40-49, 58-69, 75-97