H Ανδόρα του καταπληκτικού Χουγκάζ άλωσε τη Βιτόρια και έριξε τη Μπασκόνια στο 0-2

2024-10-05T20:50:10+00:00 2024-10-05T23:21:54+00:00.

kostaspara

05/Oct/24 20:50

Nikos-Chougaz-Greece

Ο Νίκος Χουγκάζ εντυπωσίασε με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ στη νίκη της Ανδόρα με 95-91 μέσα στη Βιτόρια επί της Μπασκόνια.

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Με τον Νίκο Χουγκάζ να κάνει ένα εντυπωσιακό ματς, με νταμπλ-νταμπλ, η Ανδόρα άλωσε τη Βιτόρια και πήρε τη νίκη επί της Μπασκόνια με 95-91 (Τα δεκάλεπτα: 16-21, 45-51, 72-75, 91-95) για τη 2η αγωνιστική της Liga Endesa. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους φιλοξενούμενους στο πρωτάθλημα, οπότε βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 1-1, ενώ οι Βάσκοι παραμένουν χωρίς ροζ φύλλο στο 0-2.

Ο Χουγκάζ τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους (3/3β., 5/9δ., 1/2τρ.), 10 ριμπάουντ (6αμ.-4επ.) και το δεύτερο καλύτερο Efficiency πίσω μόνο από τον Κάιλ Κούριτς (σ.σ. 23), ο οποίος σταμάτησε στους 24 πόντους. Από την άλλη, οι Μάρκους Χάουαρντ και Τιμοτέ Λουβαβού-Καμπαρό πέτυχαν από 16 πόντους. Να προσθέσουμε ότι το επόμενο ματς της Μπασκόνια για την Ευρωλίγκα, θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη (09/10, 21:00) στο Βελιγράδι με αντίπαλο τον Ερυθρό Αστέρα για τη 2η αγωνιστική.

Έσταζε η οροφή του γηπέδου και διεκόπη το Μπρεογάν-Τενερίφη

Αν και το πρωτάθλημα της Ισπανίας είναι το κορυφαίο στην Ευρώπη, προέκυψε σημαντικό πρόβλημα, που προκάλεσε την διακοπή στον αγώνα της Μπρεογάν με την Τενερίφη. Συγκεκριμένα, κατά την διάρκεια της 2ης περιόδου (σ.σ. 7 λεπτά και 53’’ πριν από την λήξη του ημιχρόνου και το σκορ ήταν 23-23), η οροφή του γηπέδου έσταζε σε πολλά σημεία και το παρκέ γέμισε με νερά, λόγω της κακοκαιρίας που επικρατούσε. Παρά τις προσπάθειες που έγιναν, κρίθηκε ακατάλληλο το παρκέ του «Pazo dos Deportes» και έτσι προέκυψε διακοπή του αγώνα.

Νίκη στην παράταση για την Μούρθια πριν από το Περιστέρι

Σε ένα ματς όπου «έσπασαν καρδιές», η Μούρθια πήρε δύσκολη εντός έδρας νίκη επί της Μπιλμπάο στην παράταση με 89-83 (Τα δεκάλεπτα: 22-16, 42-38, 55-61, 77-77 κ.δ., 89-83 παρ.). Αυτός που έσωσε τους γηπεδούχους, ήταν ο Τζόνα Ράντεμπο, ο οποίος και έβαλε το λέι απ, στο τελευταίο δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας, για να ισοφαρίσει σε 77-77 και να στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου η Μούρθια είχε το μομέντουμ και επιβλήθηκε, οπότε οι δύο ομάδες έχουν πλέον το ίδιο ρεκόρ (1-1).

Να τονίσουμε ότι η Μούρθια είναι η επόμενη αντίπαλος του Περιστερίου στο Basketball Champions League την προσεχή Τρίτη (08/10, 19:30) στο «Ανδρέας Παπανδρέου», ενώ είχε για πρώτο σκόρερ, τον Ντίλαν Ένις με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ καιι 3 ασίστ. Οι Βάσκοι είχαν αντίστοιχα, τον Μουχάμαντ-Αλί Αμπντούρ-Ραχμάν με 20 πόντους.

Εύκολη επικράτηση για την Βαλένθια

Την πρώτη νίκη της, στο φετινό ισπανικό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Βαλένθια, η οποία κέρδισε εντός έδρας, την Χοβεντούτ Μπανταλόνα με 84-60 (Τα δεκάλεπτα: 15-13, 34-24, 62-43, 84-60), αναγκάζοντας παράλληλα την αντίπαλό της, στην πρώτη ήττα της. Ο Σέμι Οτζελέγιε ηγήθηκε για την ομάδα της Βαλένθια, τελειώνοντας το ματς με 24 πόντους (5/5β., 8/12δ., 1/3τρ.) και 5 ριμπάουντ, ενώ για τους Καταλανούς, ο Κάιζερ Γκέιτς έκανε τρομερό νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ.