Νίκος Χουγκάζ: Στην κορυφή του Top-10 της Liga Endesa

2024-10-14T19:08:36+00:00 2024-10-14T20:56:25+00:00.

kostaspara

14/Oct/24 19:08

Η τρομερή τάπα του Νίκου Χουγκάζ, που έκανε την καλύτερη φετινή εμφάνισή του, στη νίκη της Ανδόρα επί της Κορούνια βρέθηκε στο Νο.1 του Top-10 της αγωνιστικής στην Liga Endesa.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Είναι αλήθεια ότι ο Νίκος Χουγκάζ κάνει εξαιρετικές εμφανίσεις στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν στην Liga Endesa, με την φανέλα της Ανδόρα, η οποία μετράει μέχρι στιγμής 2 νίκες και μία ήττα. Ο διεθνής πάουερ φόργουορντ μάλιστα, βρέθηκε αυτή την εβδομάδα και στην κορυφή του Top-10 με τις καλύτερες φάσεις της 3ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Ανδόρα πέτυχε εντός έδρας νίκη επί της Λέιμα Κορούνια με 112-87, με τον Χουγκάζ να κάνει την καλύτερη φετινή εμφάνισή του, έχοντας 25 πόντους (6/6β., 2/5δ., 5/6τρ.), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 τάπες και το καλύτερο Efficiency με 30, σε κάτι λιγότερο από 29 λεπτά συμμετοχής (28:48). Θυμίζουμε ότι η Κορούνια είχε κερδίσει την Ρεάλ Μαδρίτης στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος. Η Ανδόρα κυριάρχησε πάντως, με τον Χουγκάζ να κάνει και μία τρομερή τάπα στον Ελ-Τζέι Φιγκερόα και αυτή η φάση βρέθηκε δικαίως στο Νούμερο 1 του Top-10.

Γενικά, ο 24χρονος διεθνής πάουερ φόργουορντ, έχει παίξει και στα 3 ματς της Ανδόρα στο πρωτάθλημα φέτος, μετρώντας κατά μέσο όρο 14,7 πόντους σε περίπου 26 λεπτά συμμετοχής ανά ματς (25:48). Επίσης, σουτάρει με 90,9% στις βολές, με 40% στα δίποντα και με 75% στα τρίποντα, ενώ έχει επίσης 7 ριμπάουντ, 1 τάπα, 0,7 ασίστ και 16 Efficiency ανά παιχνίδι.