Νίκος Χουγκάζ: Ιδανικό ξεκίνημα με την Ανδόρα στην ACB

2024-10-17T15:56:30+00:00 2024-10-17T16:25:24+00:00.

kostaspara

17/Oct/24 15:56

Εξαιρετικές εμφανίσεις πραγματοποιεί στο ισπανικό πρωτάθλημα ο 24χρονος πάουερ φόργουορντ, Νίκος Χουγκάζ, εντυπωσιάζοντας μετά από τις τρεις πρώτες αγωνιστικές.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Πολλές φορές στην καριέρα ενός παίκτη, συμβαίνει το να φεύγει από την Ελλάδα και να πηγαίνει στο εξωτερικό, όπου τελικά «απογειώνεται» η απόδοσή του. Μία από αυτές τις περιπτώσεις, φαίνεται ότι είναι και ο Νίκος Χουγκάζ. Ο 24χρονος πάουερ φόργουορντ έχει κάνει εκκωφαντική εκκίνηση στην Liga Endesa. Κι αυτό διότι ο 24χρονος πάουερ φόργουορντ «γράφει» φοβερά στατιστικά, με μέσο όρο 14,7 πόντους και 7 ριμπάουντ ανά αγώνα, σε 3 ματς μέχρι τώρα.

Πιο αναλυτικά, ο διεθνής άσος έχει αγωνιστεί και στα 3 ματς της Ανδόρα στην ACB φέτος, μετρώντας κατά μέσο όρο 14,7 πόντους σε περίπου 26 λεπτά συμμετοχής ανά ματς (25:48). Επίσης, σουτάρει με 90,9% στις βολές, με 40% στα δίποντα και με 75% στα τρίποντα, ενώ έχει επίσης 7 ριμπάουντ, 1 τάπα, 0,7 ασίστ και PIR ανά παιχνίδι.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Eurohoops Greece (@eurohoops_greece)

Μάλιστα, πριν από λίγες μέρες είχε συμπεριληφθεί και στο Top-10 με τις κορυφαίες φάσεις της 3ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος και το έκανε μέσω της 1ης θέσης, αφού έριξε και μία τρομερή τάπα στον Ελ-Τζέι Φιγκερόα, στην άνετη εντός έδρας νίκη της ομάδας του, με 112-87 επί της Λέιμα Κορούνια.

Ο Χουγκάζ είχε κάνει την καλύτερη φετινή εμφάνισή του, σε αυτό το ματς, αφού είχε 25 πόντους (6/6β., 2/5δ., 5/6τρ.), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 τάπες και το κορυφαίο Efficiency με 30, σε κάτι λιγότερο από 29 λεπτά συμμετοχής (28:48). Να προσθέσουμε ότι η Ανδόρα μέχρι στιγμής έχει 2 νίκες και 1 ήττα στην φετινή Liga Endesa.