Ρεάλ: Διέλυσε τη Τζιρόνα του Κατσικάρη κι επέστρεψε στις νίκες στην ACB

ACB

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά τα απανωτά… στραπάτσα, η Ρεάλ αρχίζει σιγά-σιγά και βρίσκει το δρόμο της σε Ευρώπη και Ισπανία. Οι Μαδριλένοι διέλυσαν τη Τζιρόνα (95-67) του Φώτη Κατσικάρη κι έπειτα από την τελευταία ήττα από Μπιμπλάο στην ACB, ανέβηκε στο 2-2 στην κατάταξη.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Καμπάτσο (5ασ.), Ταβάρες (5 ριμπ.) και Χεζόνια (5 ριμπ., 2 ασ.) με 14 πόντους, ενώ ο Ράταν-Μέις πρόσθεσε άλλους 13.

Όσο για τους ηττημένους, Ντουράμ πέτυχε 21 πόντους και ο Φεράρντο άλλους 17, αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη “Βασίλισσα” να βρίσκει εύκολους πόντους στο τρανζίσιον και να ξεφεύγει ακόμη και με +11 λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Στη φάση του αγώνα πάντως, ο σπουδαίος Σέρχιο Γιουλ απέδειξε για ακόμη μία φορά ότι η τέχνη δεν ξεχνιέται όσο και να μεγαλώνεις, πετυχαίνοντας ένα… τρελό σουτ πίσω από το κέντρο του γηπέδου με απίστευτη καμπύλη, την ώρα που έληγε η τρίτη περίοδος!

Οι Καμπάτσο και Ταβάρες ξεκίνησαν από νωρίς τα… δικά τους και με 28 πόντους αμφότεροι στο πρώτο μέρος έδειξαν το δρόμο στη Ρεάλ, που δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να ανεβάσει μέχρι και το +30 τη διαφορά μετά από 31-15 επιμέρους στην τρίτη περίοδο, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Ντουράμ της Τζιρόνα και να πάρει μία άνετη νίκη στο WiZink center.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-34, 76-49, 95-67