Μπασκόνια: Έχασε εντός έδρας από την Μπανταλόνα

Photo Credits: Twitter Oficial del Club Joventut Badalona

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Πριν από την διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκας, η Μπασκόνια υπέστη ήττα στο ισπανικό πρωτάθλημα και μάλιστα μέσα στην έδρα της, με 82-79 από την Χοβεντούτ Μπανταλόνα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Liga Endesa. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έπεσε πλέον στο 2-3, ενώ το ίδιο ρεκόρ πλέον έχει και η αντίπαλός της, στην ACB.

«Κλειδί» της νίκης των φιλοξενούμενων ήταν η 3η περίοδος, εκεί όπου έκαναν επί μέρους σκορ 25-13 υπέρ τους και έτσι προηγήθηκαν με 72-60 στο 30’. Παρά την αντεπίθεση των Βάσκων στο τέταρτο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε κάτι, με την Μπανταλόνα να κερδίζει με το τελικό 82-79.

Οι νικητές είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάιζερ Γκέιτς, με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ. Όσο για την Μπασκόνια, πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 47-47, 60-72, 79-82.

Τρίτη νίκη η Ανδόρα με μεστή εμφάνιση από τον Χουγκάζ

Η Ανδόρα συνεχίζει την καλή πορεία της, στο φετινό ισπανικό πρωτάθλημα, αφού πέτυχε εντός έδρας νίκη επί της Γρανάδα με 87-71 για την 5η αγωνιστική. Έτσι, έφτασε πλέον στο 3-2, με την αντίπαλό της, να υποχωρεί στο 1-4. Οι γηπεδούχοι πήραν… κεφάλι από νωρίς και δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες. Ο Νίκος Χουγκάζ έκανε μία μεστή εμφάνιση, έχοντας συνολικά 8 πόντους (4/4β., 2/2δ., 0/3τρ.), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 15 Efficiency σε 22 λεπτά συμμετοχής (22:18). Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζέρικ Χάρντινγκ με 18 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Αμίν Νουά είχε 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 44-26, 65-53, 87-71.