Μάλαγα: Αήττητη και ασταμάτητη, κέρδισε και την Μπαρτσελόνα

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Ντέρμπι κορυφής πραγματοποιήθηκε για την Liga Endesa, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Η Ουνικάχα Μάλαγα αξιοποίησε την έδρα της, αφού κέρδισε και την Μπαρτσελόνα με 103-96 και έτσι παρέμεινε μόνη πρώτη και αήττητη, με ρεκόρ 5-0, με τους Καταλανούς να υποχωρούν στο 3-2.

Η ομάδα του Ίμπον Ναβάρο συνεχίζει να εντυπωσιάζει, αφού συνολικά μετράει 14 νίκες σε ισάριθμα ματς σε όλες τις διοργανώσεις (Supercopa, Διηπειρωτικό Κύπελλο, Basketball Champions League και Liga Endesa).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κέντρικ Πέρι, με 22 πόντους και 5 ασίστ, ενώ οι Τάιλερ Καλινόσκι και Κάμερον Τέιλορ σκόραραν από 19 πόντους ο καθένας. Για την Μπαρτσελόνα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζάστιν Άντερσον με 19 πόντους, με τον Τσιμέζι Μέτου να προσθέτει 18 πόντους.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας μπήκε δυνατά στο παρκέ και έκλεισε την 1η περίοδο μπροστά με +5, με σκορ 24-19. Οι Καταλανοί αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσαν στον πόντο, αφού το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 49-48 εις βάρος τους.

Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη μάχη στο δεύτερο μέρος και η 3η περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 74-73. Ο Καλινόσκι με 2/2 βολές στα 6’’ πριν από την λήξη, έκανε το σκορ 101-96 και ουσιαστικά εκεί κρίθηκαν τα πάντα, με το τελικό σκορ να είναι 103-96 υπέρ της Μάλαγα και διαμορφώθηκε με 2/2 βολές του Πέρι στα 4’’ για την λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 49-48, 74-73, 103-96.