ACB: Πρώτη ήττα για την Μπαρτσελόνα, με buzzer-beater η Μπασκόνια (vid)

22/Oct/17 14:17 October 22, 2017

Giannis Askounis

22/Oct/17 14:17

Στη Μαδρίτη έχασε με 80-70 η Μπαρτσελόνα, όχι από τη Ρεάλ, αλλά από την Εστουντιάντες. Από το -16 επέστρεψε η Μπασκόνια.

Το συγκρότημα του Σίτο Αλόνσο φάνηκε να “καθαρίζει” ξεφεύγοντας με διαφορά οκτώ πόντων στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 25-5. Πρωταγωνιστής των αντιπάλων της ΑΕΚ στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League ήταν ο Σίλβεν Λάντεσμπεργκ χάρη σε 27 πόντους, ενώ ο Αλεξάντερ Τσέτκοβιτς έφθασε στους 13 με καθοριστικά καλάθια στο τέταρτο 10άλεπτο.

Όσον αφορά στους “μπλαουγκράνα”, ο Τόμας Ερτέλ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, εκ των οποίων μόλις τους 5 πέτυχε στο καταστροφικό δεύτερο ημίχρονο. Οκτώ πόντους (4/7 δ., 0/1 τρ.) σε 16:06 σημείωσε ο Αλεξάνδρος Βεζένκοφ.

Τρελό buzzer beater του Μπομπουά
Η Μπασκόνια βρέθηκε στο -16 στο πρώτο ημίχρονο και στο -15 στα μέσα του τρίτου 10άλεπτου, αλλά με ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο προηγήθηκε με 84-76 κόντρα στη Χιπουσκόα. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με σερί 8-0 και ισοφάρισαν ξανά λίγα δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της αναμέτρησης, αλλά ο Ροντρίγκ Μπομπουά είχε την… απάντηση, που μπορείτε να δείτε στο παρακάτω βίντεο.

Διαμορφώνοντας το τελικό 88-86, ο 29χρονος γκαρντ συμπλήρωσε 19 πόντους. Συνολικά ξεχώρισε ο Τόκο Σενγκέλια με 23 πόντους (8/9 δ., 0/3 δ., 7/9) και 33 ράνκινγκ. Από την άλλη, ο Χενκ Νόρελ σταμάτησε στους 21 πόντους και ο Τζόρνταν Σουίνγκ στους 20.