Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Ανδρών: Ο Τυφών έγινε ο κακός της… δαίμονας

Το εξαιρετικό ξεκίνημα της σεζόν συνεχίζει να… εξαργυρώνει η Eurohoops Academy στο Πρωτάθλημα Ανδρών της Β’ ΕΣΚΑ, αφού παρά το γεγονός ότι ηττήθηκε από τον Τυφώνα με 59-68, παραμένει σταθερά στην τέταρτη θέση, εντός της ζώνης των Play-Offs. Η ομάδα του Ηρακλείου μπορεί να βρίσκεται στις χαμηλότερες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, ωστόσο, είναι η μοναδική ομάδα που έχει καταφέρει να κερδίσει τη Eurohoops Academy δύο φορές τη φετινή σεζόν. Η κακοτυχία, ωστόσο, δεν σταμάτησε στην ήττα, αφού η ομάδα μας είδε τον Άγγελο Κατσαντώνη να βγαίνει knock-out λίγο πριν το ημίχρονο.

Το παιχνίδι ήταν πλήρως ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τελικά το σκορ να είναι ισόπαλο. Στην δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα μικρό σερί, το οποίο, όμως, τους οδήγησε να φτάσουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (+11) στα μισά της περιόδου. Οι αθλητές μας που δυσκολεύτηκαν να ευστοχήσουν, μείωσαν σε μονοψήφιο αριθμό την απόσταση πριν το ημίχρονο (-7).

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με τη Eurohoops Academy να είναι αρκετά μουδιασμένη και επηρεασμένη από τον τραυματισμό του νεαρού Forward. Πετυχαίνοντας μόλις 8 πόντους σε δέκα λεπτά, ο Τυφώνας βρήκε την ευκαιρία να ξεφύγει και πάλι. Παρόλα αυτά, οι αθλητές του Κωνσταντίνου Μελέτη κράτησαν την απόσταση σε διαχειρίστημα επίπεδα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε πολύ πιο αποφασισμένη και συγκεντρωμένη, γύρισε από το -15 (47-62) στο -6 (59-65) λίγο πριν το φινάλε, αλλά μερικές ατυχείς συγκυρίες δεν της επέτρεψαν να κάνει την ολική ανατροπή.

Για την 23η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ανδρών της Β’ ΕΣΚΑ η ομάδα της Eurohoops Academy θα αντιμετωπίσει τον Αθηναϊκό στο Κλειστό Γυμναστήριο Εργάνης (21/3, 21:45).