Μπάγερν: Ήττα-σοκ πριν τον Ολυμπιακό από την άσημη Μιτελντόιτσερ

2024-10-19T18:18:50+00:00 2024-10-19T18:43:39+00:00.

kostaspara

19/Oct/24 18:18

Edwards-Bayern

Η Μπάγερν Μονάχου υπέστη εκτός έδρας ήττα από την Μιτελντόιτσερ με 79-75 και έχασε για δεύτερη φορά σε 5 ματς στην Γερμανία φέτος, ενώ ακολουθεί το ματς με τον Ολυμπιακό για την Ευρωλίγκα.

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Την εκτός έδρας ήττα από την άσημη Μιτελντόιτσερ με 79-75 (Τα δεκάλεπτα: 17-19, 40-35, 59-55, 79-75) γνώρισε η Μπάγερν Μονάχου για την 5η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Να τονίσουμε ότι η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ είναι η επόμενη αντίπαλος του Ολυμπιακού, αφού την Παρασκευή (25/10, 21:45) υποδέχεται τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η Μπάγερν έχασε για δεύτερη φορά φέτος στη Γερμανία και έχει ρεκόρ 3-2 πλέον, ενώ η Μιτελντόιτσερ ανέβηκε στο 2-3.

Ο αρχηγός των Βαυαρών, Βλάντιμιρ Λούτσιτς βρέθηκε εκτός 12άδας. Θυμίζουμε ότι ο Σέρβος φόργουορντ δεν είχε αγωνιστεί σε κανένα ματς της Ευρωλίγκας στην «διαβολοβδομάδα», αλλά ο τραυματισμός του, δεν είναι κάτι σοβαρό και λογικά θα επιστρέψει στον αγώνα εναντίον του Ολυμπιακού. Πρώτος σκόρερ  της Μπάγερν ήταν ο Ουάιλερ-Μπαμπ με 19 πόντους, ενώ για την Μιτελντόιτσερ, ο Τάι Μπρούερ είχε 22 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Μπάγερν είχε ελαφρύ προβάδισμα με 19-17, αλλά φάνηκε ότι δυσκολευόταν και οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο, μπροστά με 40-35. Μάλιστα, κράτησαν το προβάδισμα και μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου, με 59-55. Η Μιτελντόιτσερ άντεξε μέχρι τέλους και κέρδισε με 79-75, αφού ο Σπένσερ Ριβς είχε 2/2 βολές στα 11’’ πριν από την λήξη και διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Οι Κάρσεν Έντουαρντς και Ντέβιν Μπούκερ της Μπάγερν, είχαν άστοχα τρίποντα στα 10’’ και στα 4’’ πριν από την λήξη, οπότε δεν άλλαξε κάτι.