Αήττητη -αλλά δύσκολα- η Μπάμπεργκ πριν τον Παναθηναϊκό

2016-10-23T17:47:58+00:00 2016-10-23T17:47:58+00:00.

Stelios Toromanidis

23/Oct/16 17:47

Την έβδομη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες του γερμανικού πρωταθλήματος πέτυχε η Μπάμπερκ, η οποία επικράτησε δύσκολα της Όλντεμπουργκ (ρεκόρ 3-3) με 83-77 και παρέμεινε στην ορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η ομάδα των Τρινκιέρι και Ζήση, που την Τετάρτη (26/10) θα φιλοξενήσει τον Παναθηναϊκό στην τρίτη αγωνιστική της Ευρωκίγκας, είχε πρωταγωνιστή τον σέντερ Ντάνιελ Τέις (9 πόντους, 7 ριμπάουντ), που ήταν καθοριστικός στο τέλος του αγώνα. Κατά τ’ άλλα, πρώτος σκόρερ της Μπάμπεργκ ήταν ο Ελίας Χάρις με 15, ενώ ο Νίκος Ζήσης τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ συνεχίζοντας τις πολύ καλές του εμφανίσεις. Από πλευράς Ολντεμπουργκ ξεχώρισαν οι Κρις Κράμερ και Ρίκυ Πάουλντινγκ που πέτυχαν από 17 πόντους.

Διακύμανση αγώνα

Η Μπάμπεργκ μπήκε φουριόζα στην αναμέτρηση και πήρε προηγήθηκε με +10 (23-13) στο 10′. Οι φιλοξενούμενοι αν΄τεδρασαν στην δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 19-23, μείωσαν στο 42-36 στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπάμπεργκ κρατούσε την διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων και τελείωσε την περίοδο στο +12 (68-56), δείχνοντας να καθαρίζει το ματς.

Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν μέχρι και στους τρείς (80-77), πριν ο Ντάνιελ Τέις γράψει το τελικό σκορ από την γραμμή. των βολών.