Μπάμπεργκ: Ισοφάρισε σε 1-1 την Μπάγερν με “σούπερ” Ράιτ και Χάκετ (videos-photo)

Στο πρώτο μέρος, οι Βαυαροί ήταν καλύτεροι και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια έχοντας το, ελάχιστο προβάδισμα με 35-34.

Όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι με πολύ καλή παρουσία σε άμυνα και επίθεση και δεχόμενοι μόλις 6 πόντους κέρδισαν άνετα με 78-65 και ισοφάρισαν την σειρά με την Μπάγερν σε 1-1.

Καλύτεροι για την Μπάμπεργκ ήταν, ο Ράιτ με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Ντάνιελ Χάκετ με 11 πόντους, 6 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Επίσης ο Νίκος Ζήσης, είχε σε 23 λεπτά 7 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε, ο Κάνιγχαμ με 15 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Μάλιστα, στην Γερμανία και συγκεκριμένα στο αποψινό παιχνίδι στην Βαμβέργη, βρέθηκε και ο αδερφός του Ράιτ, Ντελόν που αγωνίζεται στο NBA με τους αποκλεισμένους από τα playoffs της Ανατολής, Τορόντο Ράπτορς.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 34-35, 59-59, 78-65

Πλέον η σειρά που είναι ισόπαλη σε 1-1, μεταφέρεται στο Μόναχο (25/5), ενώ η πρόκριση στους τελικούς του γερμανικού πρωταθλήματος θα κριθεί στις 3 νίκες.