Παίκτης της χρονιάς ο Κιριλένκο

Tου Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

O Αντρέι Κιριλένκο επέλεξε να επιστρέψει για έναν χρόνο στην Ευρώπη και, παρότι έχασε τον τελικό της Ευρωλίγκας, όλα τα υπόλοιπα εξελίχθηκαν όπως θα ονειρευόταν. Έπαιξε μπάσκετ για πρώτη φορά μετά από μία δεκαετία στην πατρίδα του, όπου είναι εθνικό σύμβολο, κατέκτησε το πρωτάθλημα Ρωσίας και την VTB, το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς αγώνες με την Ρωσία και για αυτό ψηφίστηκε ως παίκτης της χρονιάς για το 2012 από την FIBA Europe. Είναι η δεύτερη φορά που κατακτά το συγκεκριμένο βραβείο μετά το 2007, όταν ήταν πρωταθλητής Ευρώπης με την Ρωσία κερδίζοντας στον τελικό του Ευρωμπάσκετ μέσα στη Μαδρίτη την Ισπανία.

Ο Ισπανός σούπερ σταρ και αργυρός Ολυμπιονίκης Πάου Γκασόλ είναι δεύτερος στην ψηφοφορία, ενώ ο Έλληνας Βασίλης Σπανούλης, πρωταθλητής Ελλάδας και Ευρωλίγκας με τον Ολυμπιακό είναι τρίτος. Δείτε την πλήρη λίστα και τα αποτελέσματα, ενώ πρέπει να σημειωθεί ότι ο Σπανούλης είναι ο μόνος παίκτες της λίστας που δεν αγωνίζεται στο ΝΒΑ.