Πρώτη θέση για Μπάρτσα

Της Νίκης Μπάκουλη/ bakouli@eurohoops.net

Η Ρεάλ Μαδρίτη ήταν σχεδόν τέλεια και αυτό το σχεδόν τους κόστισε τη νίκη μέσα στο Παλαού Μπλαουγκράνα. Στην τέταρτη περίοδο οι Μαδριλένοι γκρέμισαν ότι είχαν καταφέρει μέχρι τώρα και είδαν τον χουάν Κάρλος Ναβάρο να οδηγεί την Μπαρτσελόνα στο τελικό 86-83 και το πλεονέκτημα έδρας μέχρι το τέλος των πλέι οφ της Λίγκα Εντέσα.

Η Ρεάλ έκανε τα πάντα σωστά στην επίθεση κόντρα στην καλύτερη ομάδα της λίγκας και έφτασε να προηγείται με 28-15 (8.55) με ηγέτη τον Αντε Τόμιτς. Ο Κροάτης σέντερ μέχρι το ημίχρονο, όπου η Ρεάλ είχε προβάδισμα με 48-42, να κάνει ζημιά με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ, έχοντας συμπαραστάτες τον Νίκολα Μίροτις και τον Νόβιτσα Βελίτσκοβιτς. Ο Πιτ Μάικλ (16 π., 5 ρ.), ήταν αυτός που κράτησε την Μπάρτσα εντός αγώνα μέχρι τότε με την βοήθεια του Τσακ Εϊντσον (10 π. στο πρώτο ημίχρονο).

Στην τρίτη περίοδο η Ρεάλ έφτασε την διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (62-51 με τρίποντα του Κάρολ) αλλά τότε ξύπνησε ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο. Ξεκίνησε με μια “Βόμβα” (59-62, 26′) πριν σημειώσει 10 πόντους από το 63-71 (31.02) μέχρι το 75-76 (33.09). Ο Εϊντσον έδωσε για πρώτη φορά στην Μπαρτσελόνα το προβάδισμα (77-76) και ο Φραν Βάσκεθ με τέσσερις διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το σκορ σε 86-83 1,5 λεπτό πριν το τέλος.

Κανείς δεν σκόραρε έκτοτε, ούτε καν ο Ναβάρο, και η Ρεάλ είχε την τελευταία κατοχή. Αυτό, ωστόσο, εξελίχθηκε στην χειρότερη επίθεση της βραδιάς με τον Ροντρίγκεθ να αστοχεί σε ένα τραγικό σουτ την ώρα που ο χρόνος τελείωνε.

Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 86-83

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σάδα, Χουέρτας 6, Ναβάρο 23, Βάσκεθ 8, Ουάλας 3, Ινγκλις, ΕνΝτονγκ 7, Λόρμπεκ 4, Εϊντσον 19, Μάικλ 16

ΡΕΑΛ: Τόμιτς 17, Πότσιους, Σουάρεθ 8, Ρέγιες 7, Μίροτιτς 10, Ροντρίγκεθ 8, Βελίτσκοβιτς 11, Μπέγκιτς 2, Κάρολ 13, Σινγκλέρ 3, Γιουλ 4