Έκανε πλάκα η Σιένα με Σάσαρι

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Η ομάδα που χτίστηκε για να φτάσει, τουλάχιστον, στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας παραμένει το μεγάλο φαβορί για να κερδίσει τον τίτλο στην Ιταλία και την Δευτέρα το απέδειξε στο γήπεδο. Η Σιένα διέλυσε την Σάσαρι 91-68 σε ένα παιχνίδι που είχε κριθεί στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα με 54-38 μετά από μία δεύτερη περίοδο με επιμέρους σκορ 31-17.

Ο Λιθουανός σέντερ Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς (φώτ.) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Σιένα με 19 πόντους και εννέα ριμπάουντ, ο Νίκος Ζήσης και ο Ντέιβιντ Μος προσέθεσαν 13 πόντους έκαστος και ο Μπο ΜακΚάλεμπ είχε συνεισφορά παντού με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Στο Βέλγιο η Σαρλερουά ξεκίνησε τους τελικούς με εκτός έδρας νίκη επί της Οστάνδης (80-69) με τον “άσωτο υιό” Ντέμοντ Μάλετ να επιστρέφει από την Μακάμπι Τελ Αβίβ, όπου αγωνίστηκε τη μισή σεζόν, και να σημειώνει 20 πόντους. Στην Ουγγαρία η οικοδέσποινα του φάιναλ φορ του Eurochallenge Σζολνόκι Ολαξ κέρδισε το πρωτάθλημα με 3-1 επί της Φάλκο Σζόγια. Η Σζολνόκι ολοκλήρωση μια καλή σεζόν, έχοντας κατακτήσει και το κύπελλο Ουγγαρίας.