Η Μπαρτσελόνα στη θέση του οδηγού

2012-05-31T13:06:29+00:00 2012-05-31T13:06:29+00:00.

31/May/12 13:06

Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Βαλένθια εκτός έδρας και έχει 2-1 προβάδισμα στους ημιτελικούς της Ισπανίας. Στην Ιταλία η πρωταθλήτρια Σιένα δεν είχε πρόβλημα κόντρα στη Σάσαρι για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι και προηγείται με 2-0 στα ημιτελικά

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Η Μπαρτσελόνα έχει έναν τελευταίο στόχο να πετύχει, να κερδίσει το ισπανικό πρωτάθλημα, και θα είναι δύσκολο για τη Βαλένθια να την σταματήσει. Αποδείχθηκε, άλλωστε, το βράδυ της Τετάρτης. Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας με διαφορά 16 πόντων (80-64) και τώρα έχει προβάδισμα 2-1 κόντρα στην Βαλένθια στους ημιτελικούς της ισπανικής λίγκας.

Η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε στο ματς μετά το πρώτο δεκάλεπτο με τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο να δείχνει τον δρόμο με 15 πόντους. Το αποτέλεσμα ξεκαθάρισε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής στους αναπληρωματικούς τους. Για τους γηπεδούχους ο Βραζιλιάνος σέντερ Βίτορ Φαβεράνι με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ.

Στην Ιταλία, η Σιένα συνεχίζει να ταλαιπωρεί τη Σάσαρι μετά από μία νίκη με 92-66 που της έδωσε προβάδισμα 2-0 στα ημιτελικά. Ο Μπο ΜακΚάλεμπ ήταν με 13 πόντους ο πρώτος σκόρερ των νικητών που είχαν μια ισορροπημένη επίθεση. Για την Σάσαρι ο Βόσνιος φόργουορντ Βάνια Πλίσνιτς σημείωσε 18 πόντους, αλλά αυτό είναι μόνο μια υποσημείωση στην εικόνα του αγώνα.

Τέλος στο Βέλγιο οι τελικοί είναι ισόπαλοι 1-1 μετά τη νίκη εκτός έδρας της Οστάνδης στο Σαρλερουά (72-68). Ο Αμερικανός φόργουορντ Μπρεντ Ράιτ με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών.