Ο Φριτζόν “μίλησε” τελευταίος

Αρκετά φιλικά παιχνίδια έγιναν το Σάββατο σε όλη την Ευρώπη. Στο πιο σημαντικό από πλευράς ονομάτων, μεταξύ δύο παραδοσιακών δυνάμεων της Ευρωλίγκας, η ΤΣΣΚΑ απέφυγε την ήττα στο τελευταίο δευτερόλεπτο (68-67) με “ήρωα” τον Βιτάλι Φριτζόν. Ο Ρώσος γκαρντ με τρίποντο και φάουλ πέτυχε 4 πόντους ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος και έδωσε την νίκη στην ομάδα τουτ.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν μπροστά με 67-64 και δεν έκανε φάουλ στην τελευταία κατοχή της ΤΣΣΚΑ, πριν την εκτέλεση του Φριτζόν. Ο Ρώσος ευστόχησε, κέρδισε φάουλ πάνω στη προσπάθειά του από τον Τζέιμς Γκιστ και με την εύστοχη βολή ολοκλήρωσε το τετράποντο και έδωσε την νίκη στην ΤΣΣΚΑ. Σε ένα παιχνίδι που μας θύμισε τις περσινές μάχες στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Η ΤΣΣΚΑ θα αντιμετωπίσει τον Άρη στον τελικό του “Νίκος Γκάλης καπ” και ο Παναθηναϊκός θα παίξει με την Μπάνβιτ.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν πολύ σημαντικές απουσίες. Ο Μίλος Τεόντοσιτς, ο Νάντο Ντε Κολό, ο Βίκτορ Χριάπα και ο Σόνι Ουίμς δεν αγωνίστηκαν για την “αρκούδα”, ενώ για τον Παναθηναϊκό δεν έπαιξαν οι Ντεμάρκους Νέλσον, Ντι Τζει Σλότερ και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης. Νωρίτερα, ο Άρης στηριζόμενος στην εξαιρετική άμυνα και στο επιθετικό ταλέντο του Αλεξάντερ Βεζένκοφ (25 πόντοι με 10/17 σουτ) κέρδισε εύκολα την Μπάνβιτ με 66-48.

Σε ένα ακόμα ενδιαφέρον φιλικό παιχνίδι, η Βιλερπάν κατόρθωσε να κερδίσει την Μπαρτσελόνα με 80-76. Στην 2η περίοδο οι Γάλλοι ξέφυγαν με ένα σερί 15-0 και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 49-32. Η Μπάρτσα αντέδρασε, μείωσε στο πόντο λίγο πριν το τέλος (77-76), αλλά ο Ναβάρο αστόχησε στο κρίσιμο τρίποντο και η Γαλλική ομάδα πήρε μια σημαντική για αυτή νίκη. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές οι Τζάσον, Γκριν και Νίβινς, ενώ για την Μπαρτσελόνα διψήφιο αριθμό πόντων είχαν μόνο ο Λάμπε και ο Άντε Τόμιτς. Σε ένα ακόμα φιλικό το βράδυ του Σαββάτου, η Φενέρμπαχτσε κέρδισε με 80-67 την Νταρουσάφακα.