Κυρίαρχη η Ρεάλ, ήττα για Λαμποράλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης ολοκλήρωσε τα καθήκοντα της στο Ευρωαμερικανικό κύπελλο με μία ακόμα νίκη, ωστόσο η Λαμποράλ Κούτσα ηττήθηκε σε αγώνα θρίλερ από την αργεντίνικη Πενιαρόλ στη Μαρ Ντελ Πλάτα, στην τελευταία μέρα του τουρνουά, που αποτελεί μέρος της παγκόσμιας περιοδείας της Ευρωλίγκας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε τους Γκερέρος (67-79) στην Μπογκοτά της Κολομβίας με τον Τζέισι Κάρολ να είναι ο πρώτος σκόρερ (19 π.). Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο με την Ρεάλ να έχει προβάδισμα με 41-18 μετά τα πρώτα 20 λεπτά. Αντίθετα η Πενιαρόλ πήρε τη νίκη στον πόντο (79-78) επί της Λαμποράλ Κούτσα με τον Φαμπιάν Σαντί να ευστοχεί στο νικητήριο τρίποντο, 4,5 δεύτερα πριν τη λήξη. Ο Ορλάντο Τζόνσον με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ισπανών, ενώ ο Λεό Γκουτιέρεζ είχε 19 πόντους για τους νικητές.