Η Μάλαγα και η ΤΣΣΚΑ στον τελικό

Χωρίς να χρησιμοποιήσει τον Ζόραν Ντράγκιτς που έμεινε στον πάγκο μετά τη συμφωνία του με τους Σανς, η Μάλαγα πήρε τη νίκη με 82-69 επί του Ολυμπιακού και οι Ισπανοί θα παίξουν στον τελικό του “Γκλόρια Καπ”. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που οι δύο ομάδες ήταν κοντά, η Μάλαγα είχε προβάδισμα με 44-40 και το ματς κρίθηκε στην τρίτη περίοδο. Σε αυτή η ομάδα του Πλάθα έκανε πάρτι από το τρίποντο και με ένα επί μέρους σκορ 22-14, πήγε στο +12 (66-54) στο 30′.

Ο Κάλεμπ Γκριν σε αυτό το διάστημα πέτυχε 14 μαζεμένους πόντους και έκανε μεγάλη ζημιά στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Ντράγκιτς ήταν βασικό θέμα συζήτησης μετά το ματς με τον κόουτς Χοάν Πλάθα να δηλώνει: “Όταν ήρθα πέρσι στη Μάλαγα, ο Ντράγκιτς αγωνιζόταν κατά μέσο όρο 11 λεπτά. Μαζί μας μεγάλωσε και δεν εξαρτάται από εμένα το μέλλον του. Περιμένω και εγώ να δω τι θα γίνει. Ήταν πάντως μεγάλη τιμή να συνεργαστώ μαζί του. Αν μείνει μαζί μας θα μπορούμε να αντιμετωπίσουμε οποιαδήποτε ομάδα στην Ευρώπη, αν τον χάσουμε θα υποφέρουμε και θα κοιτάξουμε να τον αντικαταστήσουμε όσο καλύτερα γίνεται”. Ο Γκριν είχε 17 πόντους συνολικά. ο Τζέισον Γκρέιντζερ σκόραρε 20 πόντους και ο Ματ Λοτζέσκι είχε 18 πόντους για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης προσέθεσε 10 πόντους και 9 ασίστ.

Στο δεύτερο ματς της ημέρας η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διέλυσε εύκολα (98-75) την Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ με τον Δημήτρη Ιτούδη να κερδίζει τον μέντορα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Από την ΤΣΣΚΑ έλειπαν τρεις σταρ, οι Ναντο Ντε Κολό, Βίκτορ Χριάπα και Σόνι Ουίμς, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα από την αρχή και δεν το άφησαν ποτέ. Ο Σεμίχ Ερντέν χτύπησε κατά τη διάρκεια του αγώνα, όμως ο Τούρκος σέντερ της Φενέρ δεν φάνηκε να έχει κάτι το σοβαρό. Οι Βοροντσέβιτς και Νίκολς είχαν από 16 πόντους έκαστος για την ΤΣΣΚΑ και ο Eμίρ Πρέλντζιτς σκόραρε 14 πόντους για τους οικοδεσπότες.