Η Ζαλγκίρις πήρε την κούπα

2014-09-28T19:29:17+00:00 2014-09-28T21:50:32+00:00.

28/Sep/14 19:29

Στη δεύτερη μέρα του κυπέλλου Ακρόπολις, στο Κάουνας, η Ζαλγκίρις κέρδισε την “Λόκο” και πήρε το κύπελλο, ενώ η Γαλατασαράι πήρε εντυπωσιακή νίκη με 89-71 επί του Παναθηναϊκού. Οι Πράσινοι έχουν πολλούς τραυματισμούς και ακόμα ψάχνονται

Η Ζαλγκίρις έδωσε ένα ακόμα πολύ αισιόδοξο δείγμα γραφής στον κόσμο της, κερδίζοντας εύκολα 65-49 την Λοκομοτίβ Κιούμπαν και κατακτώντας το “Ακρόπολις Καπ”. Αυτή την φορά τα βασικά στελέχη της ομάδας του Μπαζάρεβιτς βρέθηκαν σε κακή βραδιά και μετά την πρώτη περίοδο, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά. Είναι χαρακτηριστικό πως στη 1η περίοδο η Λοκομοτίβ ήταν μπροστά με 10-21 και το επί μέρους σκορ στα τρία επόμενα δεκάλεπτα ήταν 55-28!

Η Ζαλγκίρις έπαιξε πολύ καλή άμυνα, πήγε την μπάλα στο ζωγραφιστό και ανάγκασε την ομάδα του Κράσνονταρ αποκλειστικά σε σετ παιχνίδι επιθετικά, τομέας στον οποίο είχε πολύ άσχημες αποφάσεις και επιδόσεις. Στο 30′ το σκορ ήταν 49-41 και με ένα σερί 11-3 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, η διαφορά πήγε στο +16 (60-44) και η Ζαλγκίρις “καθάρισε” τον τελικό στο τουρνουά που η ίδια διοργάνωσε

Στο πρώτο ματς της ημέρας η Γαλατασαράι πήρε την εντυπωσιακή νίκη με 89-71 επί του Παναθηναϊκού. Οι Πράσινοι έχουν πολλούς τραυματισμούς και έξι απουσίες, ωστόσο οι Τούρκοι προηγήθηκαν ακόμα και με 31 πόντους (70-39) μετά από 25 λεπτά αγώνα και δεν είχαν πρόβλημα απέναντι στους πρωταθλητές Ελλάδας.

Ο Μαρτίνας Πότσιους και ο Νόλαν Σμιθ σκόραραν από 17 πόντους έκαστος και επίσης μοίρασαν από τέσσερις ασίστ ο καθένας. Ο Εστεμπάν Μπατίστα ήταν και πάλι ο καλύτερος των Πρασίνων με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.