H Τσιμπόνα ξανά στο θρόνο της

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Η Τσιμπόνα ολοκλήρωσε τη σεζόν της με θρίαμβο στο γήπεδο της Τσεντεβίτα. Η ομάδα του κόουτς Γιάσμιν Ρέπεσα πήρε τη νίκη με 13 πόντους (77-64) και επίσης το πρωτάθλημα (3-1), το 17ο στην ιστορία της μετά την διάλυση της Γιουγκοσλαβίας.

Ο πρώην πρωταθλητής του NCAA ως μέλος του Κονέκτικατ, Καλίν Ελ Αμίν, σημείωσε 16 πόντους και αναδείχθηκε σε ηγέτη της ομάδας. Ο πρώην παίκτης του Μίτσιγκαν Στέιτ Γκόραν Σούτον έκανε επίσης ένα μεγάλο ματς με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ. Παρόλα αυτά ήταν μια πικρή νίκη για την Τσιμπόνα το βράδυ της Τρίτης. Η φιναλίστ Τσεντεβίτα θα εκπροσωπήσει την Κροατία στην Ευρωλίγκα, χάρη στην επιτυχημένη της σεζόν στην Αδριατική λίγκα, και οι πρωταθλητές πιθανότατα θα πρέπει να βρουν ένα νέο προπονητή με τον Ρέπεσα να είναι έτοιμος να υπογράψει συμβόλαιο με την Ουνικάχα Μάλαγα (σ.σ.: λίγες ώρες μετά τον τελικό η Μάλαγα τον ανακοίνωσε επίσημα).

Στην Τουρκία, η Μπεσίκτας νίκησε την Αναντολού Εφές 81-55 (3-1) και χρειάζεται μια ακόμα νίκη για να γίνει πρωταθλήτρια για πρώτη φορά από το 1975. Ο Ντέιβιντ Χόκινς με 23 πόντους και 7 ασίστ βρέθηκε σε μεγάλο βράδυ και το παιχνίδι κρίθηκε από το ημίχρονο, όταν η Μπεσίκτας είχε το προβάδισμα με 42-26.

Στο Βέλγιο, οι τελικοί είναι ισόπαλοι 2-2 μετά την νίκη με 70-65 της Σαρλερουά επί της Οστάνδης. Το πέμπτο ματς θα γίνει την Παρασκευή στο γήπεδο της Οστάνδης. Ο Ντέμοντ Μάλετ με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών.

Στην Σερβία, οι τελικοί ξεκίνησαν με την Παρτιζάν να κερδίζει τον Ερ. Αστέρα 92-83. Η Παρτιζάν πήρε την νίκη χάρη στο τέταρτο της δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 28-20) και ο 23χρονος γκαρντ Ντράγκαν Μιλοσάβλιεβιτς έκλεψε την παράσταση με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τέλος στη Γαλλία, η Ορλεάν ισοφάρισε (1-1) την ημιτελική σειρά κόντρα στη Σαλόν, νικώντας με 78-74. Ο βετεράνος Γάλλος φόργουορντ Αμάρα Σι με 19 πόντους και ο Αμερικανός γκαρντ Σέντρικ Μπανκς με 17 και 10 ριμπάουντ ήταν οι ηγέτες της Ορλεάν.