Πήρε το “Γκομέσλσκι καπ” η TΣΣΚΑ

2014-10-05T21:07:40+00:00 2014-10-05T22:40:42+00:00.

05/Oct/14 21:07

Η ΤΣΣΚΑ νίκησε εύκολα τον Παναθηναϊκό με 75-46 στον τελικό του “Γκομέλσκι Καπ” και κατέκτησε για μια ακόμα φορά το τουρνουά. Οι πράσινοι με πολλές απουσίες και τους μικρούς στο ροτέισον, ήταν ανταγωνιστικοί για 30 λεπτά

Η ΤΣΣΚΑ κατέκτησε κι αυτό το “Γκομέλσκι Καπ” κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό στον τελικό με 75-46. Η “αρκούδα” πήρε από την αρχή τον έλεγχο σε μια αναμέτρηση που είχε ανταγωνισμό και μεγάλη ένταση για 3 περιόδους. Αμφότερες οι ομάδες είχαν απουσίες, περισσότερες από την πλευρά των πρασίνων που έδωσαν ξανά αρκετό χρόνο σε πολύ νεαρούς παίκτες.

Το ημίχρονο τελείωσε με 41-29 και η ομάδα του Ιβάνοβιτς κατάφερε να πάει την διαφορά στους 6 πόντους (41-35) λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης. Στο 30′ το σκορ ήταν 52-40, οι γηπεδούχοι πήγαν πολύ νωρίς την διαφορά στους 20 (60-40) και τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους προπονητές να δοκιμάζουν πρόσωπα και σχήματα.

Στο παιχνίδι για την τρίτη θέση, η Λιέτουβος Ρίτας κέρδισε την Νίζνι Νοβγκορόντ (82-66) και έδειξε ξανά ανταγωνιστική, απέναντι σε ομάδα Ευρωλίγκας. Ο Αντάνας Καβαλιάουσκας ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους Λιθουανούς με 17 πόντους.