U22, αλλά έβαλαν 30 πόντους!

Tου Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Μόλις 6 αγωνιστικές μετά το τζάμπολ της φετινής διοργάνωσης και ήδη 6 παίκτες (Γκάουντλοκ, Σπανούλης, Κάρολ, Έρτσεγκ, Ερτέλ, Μίτροβιτς) έχουν σκοράρει 30+ πόντους. Εμείς θα επικεντρωθούμε στον γεννημένο τον Μάρτη του 1993 Σέρβο παίκτη, που έχει διατελέσει μέλος όλων των “μικρών” εθνικών ομάδων.

Γιατί; Μα, φυσικά επειδή δεν είναι τόσο συνηθισμένο παίκτες τέτοιας ηλικίας να “γαζώνουν” τα καλάθια στην Ευρωλίγκα. Ψάξαμε και βρήκαμε τους παίκτες που πριν συμπληρώσουν τα 22 τους χρόνια, έχουν κατορθώσει να πετύχουν 30 πόντους στην διοργάνωση. Είναι μόλις 4 και κατά σύμπτωση όλοι έχουν σκοράρει ακριβώς 30 πόντους!

Αυτός που το πέτυχε νεότερος από όλους, είναι ο Ζόραν Πλάνινιτς ως παίκτης της Τσιμπόνα, με αντίπαλο την Παρτιζάν σε 40 λεπτά συμμετοχής! Τον Νοέμβρη του 2001 σε ένα ματς που η Παρτιζάν είχε νικήσει με 81-76 και ο Κροάτης έβαλε 30 πόντους με 5/5 τρίποντα!

Ακριβώς την ίδια επίθεση πέτυχε και ο Μίλος Βούγιανιτς ακριβώς ένα χρόνο μετά σε 35 λεπτά παρουσίας στο παρκέ. Σε ένα παιχνίδι Παρτιζάν – Σλασκ, που είχαν κερδίσει οι φιλοξενούμενοι με 85-86. Ο Σέρβος γκαρντ πέτυχε επίσης 30 πόντους με 7/15 σουτ.

Ο τρίτος της παρέας, πριν τον Μίτροβιτς;

Ο Ερσάν Ιλασόβα, το Φλεβάρη του 2009! Μόνο που αυτός το κατόρθωσε μέσα σε 25 λεπτά, με 10/17 σουτ! Σε ένα αγώνα της Μπάρτσα στο Παλάου με αντίπαλο την Άλμπα Βερολίνου.

Πέντε χρόνια και 9 μήνες μετά ο 4ος της παρέας έγινε ο Λούκα Μίτροβιτς σε ένα από τα πιο “τρελά” ματς που έχουν γίνει ποτέ στην Ευρωλίγκα. Τα κατάφερε σε 33 λεπτά συμμετοχής, έχοντας 9/14 σουτ.

Αυτοί είναι οι 4 παίκτες που κατάφεραν να σκοράρουν 30 πόντους πριν κλείσουν τα 22 τους χρόνια και το… ποντάρισμα, είναι το εξής. Ποιος θα είναι ο επόμενος; Ειλικρινά, ας να είναι όποιος θέλει, αρκεί να απολαμβάνουμε παιχνίδια τόσο συναρπαστικά, όσο το πρόσφατο που κρίθηκε στην 2η παράταση.