O άνθρωπος από τη Γαλλία

Η περυσινή δεύτερη θέση στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας δεν ήταν απάτη. Χωρίς τον τραυματία βασικό της σέντερ, Γιοακίμ Νοά, η Γαλλία είχε τα εργαλεία για να κερδίσει την Αργεντινή. Το τελικό 71-64 δεν μοιάζει πολύ εντυπωσιακό, αλλά το παιχνίδι του Τόνι Πάρκερ ήταν. Ο ηγέτης της Εθνικής Γαλλίας έχει δηλώσει ότι δεν είναι σε καλή φόρμα, αλλά τελείωσε το ματς με 17 πόντους, έξι ασίστ και ένα πολύ σημαντικό κλέψιμο στα τελευταία λεπτά.

Η Αργεντινή με την εξαίρεση του σταρ της, Μανού Τζινόμπιλι (26 π.), σούταρε άσχημα με μόλις 4/23 τρίποντα σύνολο. Η απουσία αποτελεσματικής απειλής από την περιφέρεια αποδείχθηκε άλυτο πρόβλημα για την ομάδα του κόουτς Χούλιο Λάμας.

Πριν από αυτό το ματς, η Βραζιλία άντεξε το πάθος και το θράσος της Μεγάλης Βρετανίας. Οι οικοδεσπότες των αγώνων έκαναν κατάθεση ψυχής, είχαν το προβάδισμα με έναν πόντο (51-50) στο 33 λεπτό, αλλά στο τέλος η πιο έμπειρη ομάδα επικράτησε (67-62) χάρη στο δίδυμο των Μαρσελίνιο Χουερτάς (13 π., 8 ασ.) και Τιάγκο Σπλίτερ (21 π., 6 ρ.). Ναι, ήταν μια καλή μέρα για τους… Σαν Αντόνιο Σπερς, όπου θα αγωνίζονται την προσεχή σεζόν οι Σπλίτερ, Τζινόμπιλι, Πάρκερ και οι συμπαίκτες του στη Γαλλία, Νάντο Ντε Κολό και Μπορίς Ντιό.

Στο τελευταίο ματς της ημέρας, οι ΗΠΑ μετά από ένα μέτριο – για τα δικά της πολύ υψηλά στάνταρ – πρώτο ημίχρονο είχε το προβάδισμα με μόλις 13 πόντους επί της Τυνησίας (46-33). Στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 85-47, στο τέλος το ταμπλό έγραφε 110-63 και η τάξη αποκαταστάθηκε.

Μετά από δύο αγωνιστικές στον πρώτο όμιλο η βαθμολογία έχει ως εξής: ΗΠΑ 2-0, Αργεντινή 1-1, Λιθουανία 1-1, Νιγηρία 1-1, Γαλλία 1-1, Τυνησία 0-2. Στον δεύτερο: Ρωσία 2-0, Ισπανία 2-0, Βραζιλία 2-0, Αυστραλία 0-2, Μ. Βρετανία 0-2, Κίνα 0-2.