Ρεάλ εναντίον Μπαρτσελόνα ξανά

2012-09-23T02:58:26+00:00 2012-09-23T02:58:26+00:00.

23/Sep/12 02:58

Το γεγονός ότι το ισπανικό Σουπερκάπ γίνεται με σύστημα φάιναλ φορ δεν άλλαξε τίποτα. Τα δύο φαβορί θα συναντηθούν στον τελικό της Κυριακής μετά τις νίκες της Μπαρτσελόνα και της Ρεάλ Μαδρίτης

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Οι δύο μόνιμοι αντίπαλοι του ισπανικού αθλητισμού, η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μπαρτσελόνα, θα αναμετρηθούν μια ακόμα φορά στον τελικό του Σουπερκάπ. Στην Σαραγόσα, όπου η Μαδρίτη κατέκτησε την τελευταία της Ευρωλίγκα το 1995, η σεζόν θα ξεκινήσει με ένα μεγάλο ματς, έστω κι αν η Μπαρτσελόνα έχει τα προβλήματα της με τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο απόντα λόγω του χρόνιου προβλήματος του στο πέλμα.

Χωρίς αυτόν και χωρίς τον βετεράνο Λιθουανό γκαρντ Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, η Μπαρτσελόνα νίκησε την Βαλένθια 77-63, η οποία επίσης δεν είχε τον Τόμας Κελάτι στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο, λόγω τραυματισμού του στο γόνατο. Το μεγάλο ερώτημα για την Μπάρτσα πλέον είναι αν ο Σάρας θα εμφανιστεί στον τελικό.

Η Μαδρίτη νίκησε 72-64 και είχε ηγέτη την επιλογή των Μπουλς στο ντραφτ Νίκολα Μίροτιτς, που σημείωσε 14 πόντους και 11 ριμπάουντ κόντρα στην οικοδέσποινα Σαραγόσα. Το παιχνίδι κρίθηκε στην τρίτη περίοδο, η οποία είχε επιμέρους σκορ 22-9 υπέρ της Ρεάλ. Κατά σύμπτωση, ο πρώην παίκτης της Σαραγόσα, ο Βραζιλιάνος σέντερ Ραφαέλ Χετσέιμεϊρ μοιάζει έτοιμος να υπογράψει συμβόλαιο με την Ρεάλ Μαδρίτης.