Ρεάλ εναντίον Μπαρτσελόνα ξανά

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Οι δύο μόνιμοι αντίπαλοι του ισπανικού αθλητισμού, η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μπαρτσελόνα, θα αναμετρηθούν μια ακόμα φορά στον τελικό του Σουπερκάπ. Στην Σαραγόσα, όπου η Μαδρίτη κατέκτησε την τελευταία της Ευρωλίγκα το 1995, η σεζόν θα ξεκινήσει με ένα μεγάλο ματς, έστω κι αν η Μπαρτσελόνα έχει τα προβλήματα της με τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο απόντα λόγω του χρόνιου προβλήματος του στο πέλμα.

Χωρίς αυτόν και χωρίς τον βετεράνο Λιθουανό γκαρντ Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, η Μπαρτσελόνα νίκησε την Βαλένθια 77-63, η οποία επίσης δεν είχε τον Τόμας Κελάτι στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο, λόγω τραυματισμού του στο γόνατο. Το μεγάλο ερώτημα για την Μπάρτσα πλέον είναι αν ο Σάρας θα εμφανιστεί στον τελικό.

Η Μαδρίτη νίκησε 72-64 και είχε ηγέτη την επιλογή των Μπουλς στο ντραφτ Νίκολα Μίροτιτς, που σημείωσε 14 πόντους και 11 ριμπάουντ κόντρα στην οικοδέσποινα Σαραγόσα. Το παιχνίδι κρίθηκε στην τρίτη περίοδο, η οποία είχε επιμέρους σκορ 22-9 υπέρ της Ρεάλ. Κατά σύμπτωση, ο πρώην παίκτης της Σαραγόσα, ο Βραζιλιάνος σέντερ Ραφαέλ Χετσέιμεϊρ μοιάζει έτοιμος να υπογράψει συμβόλαιο με την Ρεάλ Μαδρίτης.