Καντού και Νίμπουρκ στα ημιτελικά

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Η Καντού πέρασε δύσκολα για 38 λεπτά κόντρα στην Λουκόιλ Ακαντέμικ, όταν οι πρωταθλητές Βουλγαρίας μείωσαν το προβάδισμα των Ιταλών στους τρεις πόντους (80-77), αλλά οι οικοδεσπότες του προκριματικού γύρου της Ευρωλίγκας είχαν την συγκέντρωση και την αποφασιστικότητα για τη νίκη.

Το τελικό σκορ ήταν 87-79 μετά από 7/8 βολές της Καντού στα τελευταία δύο λεπτά. Ο Άλεξ Τάιους (φώτ.) ήταν ο μόνος που αστόχησε, αλλά ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 18 πόντους (8/9 δίποντα) και τέσσερα ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, το αμερικανικό δίδυμο των Μπράντον Χιθ (21 π.) και Ντάριλ Ουότκινς (18 π., 15 ρ.) έκαναν το καλύτερο που μπορούσαν, αλλά δεν ήταν αρκετό.

Η Καντού στον ημιτελικό της Πέμπτης θα αντιμετωπίσει την Νίμπουρκ. Στο πρώτο ματς της ημέρας η πρωταθλήτρια Τσεχίας πήρε τη νίκη επί της πρωταθλήτριας Βελγίου Οστάνδης με διαφορά σχεδόν 20 πόντων (83-65). Το παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, όταν η Οστάνδη χρειάστηκε πέντε λεπτά για να πετύχει το τελευταίο της καλάθι και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με μόλις τρεις πόντους. Έτσι, μετά από μια σκληρή μάχη για τρεις περιόδους, η Νίμπουρκ στο τέλος έφτασε με άνεση στη νίκη, η Οστάνδη κατέρρευσε και θα πρέπει να παίξει στο Eurocup, όπως και η Λουκόιλ.

Στους άλλους δύο προημιτελικούς αγωνίζονται την Τετάρτη τα ζευγάρια Ούνιξ Καζάν – Ουλμ και Λε Μαν – Ντόνετσκ.