Μεγάλη νίκη για τη Λοκομοτίβ

Του Νίκου Βάρλα/ varlas@eurohoops.net

Αυτό το σαββατοκύριακο ξεκινούν πολλά εθνικά πρωταθλήματα στην Ευρώπη, υπάρχει, ωστόσο, ακόμα ένα τουρνουά προετοιμασίας που παράγει πρωτοσέλιδα. Στη Μόσχα το “Γκομέλσκι καπ” οργανώνεται κάθε χρόνο στη μνήμα του θρυλικού Ρώσου κόουτς Αλεξάντερ Γκομέλσκι.

Η οικοδέσποινα, υπό την καθοδήγηση ενός σύγχρονου μεγάλου Ευρωπαίου κόουτς, του Ετορε Μεσίνα, κέρδισε στο καλάθι την Ζαλγκίρις Κάουνας (89-87) χάρη σε ένα σουτ του Άαρον Τζάκσον. Ο σέντερ Σάσα Κάουν (φωτ.) ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ με 19 πόντους, αλλά η Λιθουανική ομάδα ήταν αυτή που έκλεψε την παράσταση με μια καλή ομαδική απόδοση.

Το σημαντικότερο αποτέλεσμα της ημέρας ήρθε στο πρώτο παιχνίδι του τουρνουά και ήταν η νίκη της ρωσικής Λοκομοτίβ Κιούμπαν κόντρα στον πρωταθλητή Ευρωλίγκας Ολυμπιακό (82-79). Ο Αμερικανός πλέι μέικερ Τζίμι Μπάρον με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών. Η ελληνική ομάδα είχε την τελευταία κατοχή, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει με τρίποντο το ματς στην παράταση. Ήταν η δεύτερη ήττα των Ερυθρόλευκων κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας τους.

Στην Γερμανία, η Μπάγερν Μονάχου μόλις δύο μέρες μετά την απόλυση του κόουτς Ντιρκ Μπαουερμάν έπαιξε κόντρα στον Παναθηναϊκό και έχασε 83-77. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης με 18 πόντους σε 17 λεπτά ήταν ο άνθρωπος της βραδιάς. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη σε δύο μέρες για τον Παναθηναϊκό στη Γερμανία. Την Παρασκευή οι Πράσινοι νίκησαν την Μπαϊρόιτ με 91-78.