ΕΣΚΑΝΑ Εφήβων: Αποτελέσματα 3ης Αγωνιστικής

2015-10-14T08:41:25+00:00 2015-10-14T16:36:12+00:00.

14/Oct/15 08:41

Εύκολες νίκες για Ολυμπιακό, Πρωτέα και Πανιώνιο στα πλαίσια της 3ης Αγωνιστικής. Ίκαρος Καλλιθέας και Ευρυάλη κατάφεραν, επίσης, να επικρατήσουν εντός έδρας, ενώ ο Ιωνικός πήρε την πρώτη του φετινή νίκη.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Σε… περίπατο μετατράπηκαν οι νίκες για Ολυμπιακό, Πρωτέα και Πανιώνιο στα πλαίσια της 3ης Αγωνιστικής της Α’ ΕΣΚΑΝΑ Εφήβων. Ίκαρος Καλλιθέας και Ευρυάλη κατάφεραν, επίσης, να επικρατήσουν εντός έδρας, ενώ ο Ιωνικός πήρε την πρώτη του φετινή νίκη στον Άλιμο.

Το ματς που ξεχώρισε: Συγκεντρώθηκε στο δεύτερο μισό και επιβλήθηκε ο Πανιώνιος

Σε κακή μέρα βρέθηκαν τόσο οι Έφηβοι του Πανιωνίου, όσο και του Παλαιού Φαλήρου. Το παιχνίδι ξεκίνησε άσχημα, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο με 14-13. Στα επόμενα πέντε λεπτά, ο Πανιώνιος “ξέσπασε” με ένα σερί 10-0 (24-14, 16′) από τους Μπίρη και Καρακεχαγιά. Ωστόσο, η απόσταση μειώθηκε πριν το τέλος του ημιχρόνου από προσωπικές ενέργειες των Βουρδέλη και Εξηνταβελώνη. Μετά την ανάπαυλα, οι “πάνθηρες” ανέβασαν… στροφές και με τον Καπρή να οδηγεί στην επίθεση κατάφεραν να κερδίσουν και πάλι υπέρ τους μια διαφορά +11 (45-34, 30′). Η τελευταία περίοδος ανήκε δικαιωματικά στους γηπεδούχους, καθώς οι παίκτες του Δ. Γκιουλέα κατάφεραν να πετύχουν μόνο μία βολή. Στα 34′ Καπρής και Μπίρης εκτόξευσαν τη διαφορά στο +18 (52-34), ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Το τελικό 56-35 απέδειξε πως παρά το ότι οι “κυανέρυθροι” δεν ήταν στα… καλύτερά τους, κατάφεραν να κερδίσουν τόσο μια “απαραίτητη” εντός έδρας νίκη, όσο και τον κακό τους εαυτό.

Δεκάλεπτα: 14-13, 27-21, 45-34, 56-35
Πανιώνιος (Δεγάιτας): Καρακεχαγιάς 3 (1), Κοψιάς 6, Μπίρης 17 (3), Μελισσουργός 8, Καπρής 12, Κιούσης 2, Αγγελοκωνσταντής 5
Π. Φάληρο (Γκιουλέας) : Μανωλόπουλος 3 (1), Εξηνταβελώνης 11, Βουρδέλης 13, Λιουδάκης 1, Μούλης 4 (1)