ΕΣΚΑΝΑ Εφήβων: Αποτελέσματα 5ης Αγωνιστικής (vid)

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Ίκαρος κόντρα στον Πανιώνιο, με αποτέλεσμα η ομάδα της Καλλιθέας να μοιράζεται πλέον την πρώτη θέση της βαθμολογίας μόνο με τον εξίσου αήττητο Πρωτέα Βούλας. Επιστροφή στις νίκες για Ολυμπιακό, Παλαιό Φάληρο και Ευρυάλη, ενώ ο Πανελευσινιακός πήρε το πρώτο του “ροζ” φύλλο στην έδρα του.

Το ματς που ξεχώρισε: Επιβλητικός ο Ίκαρος!

Ο Ίκαρος μπήκε στο παρκέ αποφασισμένος να κερδίσει τον “άσπονδο”… γείτονά του, Πανιώνιο, θυμίζοντας τον περσινό Τελικό της ΕΣΚΑΝΑ. Με τον Κουρέπη να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι και τον Μπίρη να έχει χρεωθεί με 4 φάουλ από τα πρώτα λεπτά του ματς, οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά +10 στο ημίχρονο (35-25). Οι “κυανέρυθροι” της Νέας Σμύρνης φάνηκαν μπλοκαρισμένοι και στο δεύτερο μισό του αγώνα. Παρά την προσπάθεια από τους Μελισσουργό και Κοψιά δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την αρχική εικόνα. Με πρώτο σκόρερ τον Σάλεχ με 26 πόντους και τους Κουρέπη (24) και Πασσαλίδη (12) να ακολουθούν, οι γηπεδούχοι επικράτησαν τελικά με άνεση και φαίνεται πως είναι για μια ακόμη χρονιά το φαβορί του Πρωταθλήματος. Ο Πανιώνιος, ωστόσο, είχε αρκετά παράπονα από τη διαιτησία.