Β’ Εθνική (6η Αγων.): Αποτελέσματα Νότου

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Εξαιρετικά συναρπαστική ήταν η 6η Αγωνιστική της Β’ Εθνικής, καθώς μεγάλη νίκη πέτυχε ο Αμύντας στην παράταση κόντρα στο Πανιώνιο, καθώς και ο Έσπερος απέναντι στο Κορωπί. Συνεχίζουν την εξαιρετική πορεία τους Ηράκλειο και Φιλαθλητικός. Ιωνικός και Προμηθέας πήραν τα “ροζ” φύλλα από Μαρούσι και Νέα Σμύρνη.

Τα ματς

Σπουδαίο παιχνίδι διεξήχθη στο Κλειστό της Πυρκάλ ανάμεσα σε δύο ιστορικές ομάδες. Ο Πανιώνιος μπορεί να έφτασε κοντά στην πηγή, ωστόσο ο Αμύντας δεν τον άφησε να πιει νερό, οδηγώντας τον στη δεύτερη του ήττα στο Πρωτάθλημα. Στα πρώτα έντεκα λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με +8 (20-12), όμως, με 8 προσωπικούς του Γαρμπή το ματς ήρθε στα ίσα. Ο Βαρδιάνος έκανε και πάλι προσωρινά το +6, όμως, με τους Κόκκαλη και Βλάχο, οι “πάνθηρες” κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο (36-38). Ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, με αποκορύφωμα τα 3/3 συνεχόμενα τρίποντα του Μπάρμπα (51-46) έθεσαν τον Αμύντα σε θέση οδηγού. Παρόλα αυτά, ο Πανιώνιος δεν απομακρύνθηκε περισσότερο και στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι ήταν στον πόντο. Στα 10” ο Μίχαλος ευστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Ζούπας ισοφάρισε με 3/3 βολές, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +3 (78-75) στα 30” για τη λήξη. Ο Μίχαλος ευστόχησε σε δύο βολές και οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν την κατοχή στην επόμενη φάση, αλλά ο Κόκκαλης αστόχησε σε δύο βολές. Ο Καμπούρης πήρε το ριμπάουντ και οι “πορτοκαλί” πανηγύρισαν έξαλλα ένα πολύ σημαντικό “ροζ” φύλλο.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε ο Φιλαθλητικός το ματς στο Ίλιον, καθώς πήρε διαφορά 15 πόντων από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν την απόσταση στα αμέσως επόμενα λεπτά, όμως, οι παίκτες του Τάκη Ζήβα διατήρησαν τα ηνία του αγώνα. Εξαιρετική εμφάνιση για μια ακόμη φορά από τον Γκαβασιάδη με 20 πόντους, ενώ ο Παπαδημητρίου ακολούθησε με 15.

Η ομάδα του Παπάγου μπορεί να προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά, ωστόσο, ο Χολαργός με ένα εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο βρέθηκε μπροστά με +10 στο ημίχρονο. Εκ τότε, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν, με τους παίκτες του Χατζηπανηγύρη να φτάνουν πολύ ευκολότερα από όσο θα περίμεναν στη νίκη. Μουμπάρακ, Γιανναλέτσος και Καραμπάς ηγήθηκαν των νικητών στην επίθεση.

Άνετη επικράτηση πέτυχε ο Ιωνικός Νίκαιας απέναντι στη Νίκη μέσα στο Μαρούσι, ανεβαίνοντας παράλληλα στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Σημαντική εκτός έδρας και για τον Προμηθέα στη Νέα Σμύρνη κόντρα στον τοπικό Ίκαρο.

Δεκάλεπτα: 13-15, 33-37, 52-52, 73-72
Ηράκλειο (Ράλλης): Μεταξωτός, Αυγενικός 11 (1), Σπυριδάκης 2, Καραδολάμης 13 (1), Κουπίδης 10 (1), Μαραγκάκης 2, Λιανός 21, Κυρίτσης 3 (1), Πάλλης 12
Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Σαββάτης): Μπάλλας, Στραγανιώτης 10 (1), Μητσάκης 14 (3), Ξιούρας 13 (3), Κόης, Ζούκας, Αντωνόπουλος 4, Φρουσκλιάς 21 (2), Χαλβατζής 4, Γιαννακόπουλος 3 (1), Ματαλιωτάκης 3

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 78-77
Δεκάλεπτα: 16-12,36-38,51-46,67-68(κ.α.),78-77
Αμύντας (Ζαβός): Κουκουνιάς 5 (1), Διαμαντόπουλος 5 (1), Ζούπας 24 (1), Μπάρμπας 11 (3), Πίνης 7 (1), Αγγελόπουλος 4, Καμπούρης 2, Βαρδιάνος 9 (2),Βογιατζής 6, Ματζούρος 5 (1),
Πανιώνιος (Σορώτος): Γαρμπής 8 (1), Παπαρέγκας 2, Βλάχος 9 (1), Τσουράκης 2, Κόκκαλης 16, Ζώρζος 8, Μανσαράι, Μίχαλος 7 (1), Φιλιππάκος 8, Μουρίκης 4, Τσιάκος 8, Αναγνωστάκης 3

ΧΟΛΑΡΓΟΣ-ΠΑΠΑΓΟΣ 80-64
Δεκάλεπτα: 13-18, 42-32, 58-45, 80-64
Διαιτητές: Σκούτας-Καραβίτης
Χολαργός (Χατζηπανηγύρης): Τσουβελέκακης, Λάππας 12, Δρόσος, Παπάς 2, Αγόρης 3 (1), Καρτέρης 2, Μουμπάρακ 20 (4), Καραμπάς 15 (3), Γραμματίκας 6 (1), Κιαπέκος 4, Μπουργανός, Γιανναλέτσος 16.
Παπάγος (Καλογήρου): Οικονομάκης, Διαμαντόπουλος 11, Βιδάλης 11 (2), Σιμόπουλος, Αποστολίδης 2, Δέδες 16 (2), Τζιβελέκας, Σιούτης 9, Υφαντής 4, Δορκοφίκης 4, Αρσένης 3, Ρουμπέας 4

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ-ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ 58-62
Δεκάλεπτα: 8-23, 19-33, 39-48, 58-62
Διαιτητές: Πόντας-Μπούκας
Ένωση Ιλίου (Πανούλιας): Βαϊδάκης, Μπέλλας Γ. 12 (2), Καπινιάρης 10, Φουντάς, Ραλλάκης, Τσολάκης 14, Μπασδέκης 5 (1), Μπέλλας Ο. 10, Κόκας 2, Σκορδάς 2, Στρατομήτρος 3 (1).
Φιλαθλητικός (Ζήβας): Παπαδημητρίου 15 (2), Κελαϊδής, Γκαβασιάδης 20, Κεφάλας 5 (1), Λιακόπουλος 5 (1), Βαρνάβας 2, Σαμοθράκης 2, Λυμπερόπουλος, Λεγκίκας 7, Τραφαλής 4, Πρέκας 2

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 61-75
Δεκάλεπτα: 11-28, 27-44, 41-60, 61-75
Διαιτητές: Παπαφωτίου-Στρέμπας
Νίκη Αμαρουσίου (Κωλέτσης): Τσέκενης Γ. 4 (1), Οικονομόπουλος, Θωμόπουλος, Παβλίσεβιτς 11 (2), Καράμπελας 5 (1), Κυπριτζόγλου 22 (1), Ατζαμόγλου, Σταθόπουλος 8, Σαλτουρίδης 2, Τσέκενης Α. 4, Μούγιος 3, Μαύρος 2.
Ιωνικός Νικαίας (Οικονόμου): Γιαννίκος 16 (1), Κούτουλας 4, Βανδώρος 2, Ντιμπ 4, Μπολάτογλου, Μούκας 1, Ρεκουνιώτης 7, Τασόπουλος 19, Γκιουζέλης 4, Λυκογιάννης 6 (1), Βεσκούκης 12 (1)

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 78-58
Δεκάλεπτα: 17-14, 35-30, 62-43, 78-58
Διαιτητές: Κυριακόπουλος-Φάκαρος
Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 21 (2), Μιχαλούτσος, Ηλιάδης Β. 7 (1), Μποχωρίδης 11, Ζούμπος 7, Σπηλιόπουλος 11 (1), Ηλιάδης Η., Μπένος 2, Δούκας, Ντέντα, Γκουαλτιέρι 2, Ματζιώρης 17.
Εργοτέλης (Μακράκης): Δόσπρας, Χασάπης, Σακελλαράκης 4, Καρακωνσταντάκης 8 (2), Βασιλειάδης 13 (1), Πετράκης 7 (2), Σκλήβας 10, Αρναουτάκης 2, Καραλής 6, Κριθινάκης 3 (1), Μάρης, Ξενάκης 5