ΕΣΚΑ U21: Αποτελέσματα 5ης Αγωνιστικής

2015-11-19T18:04:46+00:00 2015-11-19T18:04:46+00:00.

19/Nov/15 18:04

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να πήρε τη νίκη, όμως, ο Αμύντας έκλεψε τις εντυπώσεις. Σε μια ακόμη ήττα υποχρεώθηκε η ΑΕΚ.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Στην πρώτη… δόση της 5ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Νέων, ο Παναθηναϊκός μπορεί να δυσκολεύτηκε απέναντι στον Αμύντα, αλλά τελικά επικράτησε με 67-63. Η Νίκη Αμαρουσίου επιβλήθηκε με άνεση της ΑΕΚ, που δείχνει να μην έχει βρει τα πατήματά της στην πρώτη χρονιά στη διοργάνωση. Ο Ιωνικός έκανε το “διπλό” στο “Δαϊς” επικρατώντας στην εκπνοή του Δούκα.

Το παιχνίδι μεταξύ Ηλυσιακού και Περιστερίου αναβλήθηκε, ενώ οι αγώνες του 2ου Ομίλου θα διεξαχθούν την επόμενη Δευτέρα και Τετάρτη (23 και 25/11).

Το ματς που ξεχώρισε: Ο Παναθηναϊκός τη νίκη, ο Αμύντας τις… εντυπώσεις!

Σκληροτράχηλος αποδείχθηκε ο Αμύντας, καθώς μόνο εύκολα δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να πετύχει την τρίτη του νίκη στο Πρωτάθλημα. Οι “πράσινοι” έκαναν καλύτερο ξεκίνημα και με τον Γεωργιάδη να ευστοχεί σε δύο τρίποντα κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Υμηττού, με όπλο της την άμυνα, γύρισε την εις βάρος της κατάσταση και προηγήθηκε στο ημίχρονο. Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεχωρίσει. Σε όλη τη διάρκεια της τελευταίας περιόδου, οι “πορτοκαλί” προηγούνταν με 6-2 πόντους. Ωστόσο, ο Καλαϊτζάκης, βρίσκοντας στόχο δις από τη γραμμή των 6μ. 75, έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη δύο λεπτά πριν το τέλος. Πρώτος σκόρερ του “τριφυλλιού” ήταν ο Ιορδάνου, ενώ από τους φιλοξενούμενους μεστή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Ματζούρος, Αλεξάνδρου και Μέλιος.

Δεκάλεπτα: 18-12,32-36,52-51,67-63
Παναθηναϊκός (Παπαδόπουλος): Κατσούλης 5, Παπαδόπουλος 3, Κασιούμης, Ντουντουνάκης, Μαγουλάς 4, Κουφόπουλος 4(1), Ιορδάνου 12(2), Πιλάβιος, Παπαδάκης 8(1), Μπέλη 9, Καλαϊτζάκης 11(2), Γεωργιάδης 11(2)