ΕΣΚΑ U21: Αποτελέσματα 6ης Αγωνιστικής

2015-11-28T16:34:10+00:00 2015-11-28T16:34:10+00:00.

28/Nov/15 16:34

Στο πρώτο… πιάτο της 6ης Αγωνιστικής η Νίκη επιβλήθηκε στον Υμηττό, ενώ η ΑΕΚ κέρδισε το παιχνίδι στα χαρτιά.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Επίδειξη δύναμης έκανε η Νίκη απέναντι στον Αμύντα, καθώς επιβλήθηκε στον Υμηττό με 55-71. Στον μοναδικό αγώνα του 1ου ομίλου που διεξήχθη την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Αμαρουσίου φάνηκε αρκετά που ξεκούραστη και συγκεντρωμένη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (11-23), ενώ στα 13′, η απόσταση άγγιξε για πρώτη φορά τους +20 (11-31). Λίγο πριν το ημίχρονο, οι “πορτοκαλί” μείωσαν σε 26-42, χωρίς όμως να μπορούν να πλησιάσουν περισσότερο. Με τους Μέλλο και Αλεξάνδρου να κάνουν μια τελευταία απόπειρα ανατροπής, οι παίκτες του Αλέξανδρου Παρασκευόπουλου ψαλίδισαν για λίγο τη διαφορά (-13, 32′). Ωστόσο, με τον Σταθόπουλο να βρίσκεται σε εξαιρετική βραδιά, σημειώνοντας 18 πόντους, οι “κιτρινόμαυροι” έφυγαν με το “διπλό” από το Κλειστό της Πυρκάλ.

Δεκάλεπτα: 11-23, 26-42, 38-59, 55-71
Αμύντας (Παρασκευόπουλος): Σαρδής, Παρασκευόπουλος 9, Σεϊμένης, Αλεξάνδρου 9(1), Μέλλος 11, Ναυπλιώτης Γιωρ., Σκορδάς 12(1), Ρούσσος 7(1), Ματζούρος 6, Σταυρόπουλος, Μπούρας 1
Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Τσεκένης, Καράμπελας 8, Καλλίγας 10(1), Θωμόπουλος 9(1), Σταύρος 14, Μπαράτσας, Σταθόπουλος 18(1), Κυριακού, Μπαζίνης 2, Μαύρος 8, Ηρακλείδης

Τα παιχνίδια Περιστέρι – Δούκας και Ιωνικός Νίκαιας – Χολαργός του 1ου Ομίλου αναβλήθηκαν, ενώ η ΑΕΚ κέρδισε στα χαρτιά το ματς με τον Ηλυσιακό, καθώς οι περισσότεροι “δαφνοστεφανομένοι” ήταν ασθενείς και δεν κατάφεραν να κατεβάσουν ομάδα. Η 6η Αγωνιστική του 2ου Ομίλου θα διεξαχθεί την Τετάρτη 2/12.