Ο Νίκος Γκάλης συνεχάρη τον ασημένιο Χρήστου: “Τα νέα παιδιά από σήμερα κολυμπούν με εσένα ως πρότυπο”

Το δεύτερο ελληνικό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 του Παρισίου ήρθε από την κλασσική κολύμβηση και τον Απόστολο Χρήστου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής παρότι έχασε το χάλκινο στα 100μ ύπτιο που ήταν και ο βασικός του στόχος το βράδυ της Δευτέρας και ήταν απογοητευμένος (σκεφτόταν μέχρι και να μην κατέβει στα 200μ) κολύμπησε την απόσταση δεύτερος και φόρεσε το αργυρό μετάλλιο στο στήθος.

Ένα ιστορικό μετάλλιο για την ελληνική κολύμβηση μιας και κανένας δεν είχε κατορθώσει σε πισίνα (σε ανοιχτή θάλασσα τα είχε καταφέρει ο Σπύρος Γιαννιώτης στο Ρίο το 2016) να ανέβει στο βάθρο των νικητών από το μακρινό 1896.

Ο Απόστολος Χρήστου έδειξε πως διαθέτει το μέταλλο ενός νικητή, ενός αγωνιστή, ενός υγιούς προτύπου μιας και η επιτυχία του αυτή ήρθε παρά την έκδηλη απογοήτευσή του σκεπτόμενος πόσο κοντά είχε φτάσει στο στόχο και λίγες ώρες πριν. Εν τέλει τα κατάφερε.

Ένας από εκείνους που έσπευσε να συγχαρεί δημοσίως τον Έλληνα κολυμβητή  και “άρχοντα του υπτίου” ήταν ο τεράστιος Νίκος Γκάλης που γνωρίζει πολύ καλά τι σημαίνει φορώ το εθνόσημο και δημιουργώ πρότυπα. Τι σημαίνει “εμπνέω” μικρά παιδιά.

Ο “γκάνγκστερ” έγραψε για τον αθλητή που έφερε το δεύτερο ελληνικό μετάλλιο μετά τον Θεόδωρο Τσελίδη στην πάλη. “Το πρώτο ολυμπιακό μετάλλιο στην πισίνα! Είναι ιδιαίτερα σημαντική μια τέτοια “πρώτη φορά” για τη χώρα σου, για τους συναθλητές σου, για τα νέα παιδιά που από σήμερα κολυμπούν με εσένα ως πρότυπο. Συγχαρητήρια Απόστολε Χρήστου!” ήταν το μήνυμα του Νικ Γκάλη.