Ολυμπιακοί Αγώνες: Από Παγκόσμιο και Ολυμπιακό ρεκόρ, μέχρι… Συνολυμπιονίκες στον Στίβο! (videos)

2021-08-01T16:12:42+00:00 2021-08-01T16:12:42+00:00.

01/Aug/21 16:12

Η Κυριακή (1/8) ήταν ημέρα γεμάτη δράση και συγκινήσεις στον Στίβο, καθώς είχαμε Παγκόσμιο ρεκόρ, Ολυμπιακό ρεκόρ, αλλά και ένα χρυσό μετάλλιο που μοιράστηκε στη μέση!

Ένα σπουδαίο Παγκόσμιο ρεκόρ είχαμε σήμερα στο Τόκιο, καθώς η Γιούλιμαρ Ρόχας, με το άλμα της στα 15.67 μέτρα στον τελικό του τριπλούν ξεπέρασε το παγκόσμιο ρεκόρ της Ινέσα Κράβετς (15.50) που είχε σημειώσει το 1995 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Γκέτεμποργκ.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Πατρίσια Μαμόνα με άλμα στα 15.01 μέτρα ενώ και το χάλκινο πήρε η Άνα Πελετέιρο με άλμα στα 14.87 μέτρα. Τόσο η δεύτερη όσο και η τρίτη του βάθρου σημείωσαν εθνικό ρεκόρ Πορτογαλίας και Ισπανίας αντίστοιχα.

Ολυμπιακό ρεκόρ η Γιάσμιν Καμάτσο στα 100 μέτρα με εμπόδια.

Η σπρίντερ από το Πουέρτο Ρίκο τερμάτισε πρώτη στην τρίτη ημιτελική σειρά με 12.26, σημειώνοντας ρεκόρ αγώνων. Η Καμάτσο πήρε το ρεκόρ (12.35) που κρατούσε από το 2021 η Σάλι Πίρσον και πλέον είναι το φαβορί για το χρυσό μετάλλιο.

Χρυσό στα 100 μέτρα ο Μαρσέλ Τζέικομπς

Ο Μάρσελ Τζέικομπς από την Ιταλία διαδέχθηκε τον Γιουσέιν Μπολτ και είναι ο νέος χρυσός Ολυμπιονίκης στα 100 μέτρα ανδρών.

Ο 26χρονος σπρίντερ από την Ιταλία έκοψε πρώτος το νήμα σε 9.80 δευτερόλεπτα που είναι νέο ρεκόρ Ευρώπης, ενώ να σημειωθεί πως ο τελικός έγινε χωρίς τη συμμετοχή Τζαμαϊκανού αθλητή.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Φρεντ Κέρλεϊ από τις ΗΠΑ με χρόνο 9.84 που είναι νέο ατομικό ρεκόρ και την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Αντρέ Ντε Γκρας από τον Καναδά με χρόνο 9.89 δευτερόλεπτα, που επίσης αποτελεί ατομικό ρεκόρ.

Ταμπέρι και Μπαρσίμ μοιράστηκαν το χρυσό μετάλλιο στο ύψος!

Σε μία υπέροχη στιγμή που θα γραφτεί στην ιστορία ο Τζιανμάρκο Ταμπέρι και ο Μουτάζ Μπαρσίμ συμφώνησαν και θα μοιραστούν το χρυσό μετάλλιο στο ύψος ανδρών.

Ο τελικός κρίθηκε στα εκατοστά αφού σημειώθηκαν σπουδαίες επιδόσεις από τους αθλητές, με τους Μουτάζ Μπαρσίμ και Τζιανμάρκο Ταμπέρι να είναι οι μόνοι που πέρασαν τα 2.37 μέτρα. Αμφότεροι απέτυχαν στα 2.39 και θα έπρεπε να αγωνιστούν για το χρυσό μετάλλιο. Εν τέλει αυτό δεν έγινε, καθώς οι δύο αθλητές συμφώνησαν να κατακτήσουν από κοινού το χρυσό μετάλλιο. Ουδείς από τους δύο είχε ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου σε Ολυμπιακούς αγώνες ξανά.

Το χάλκινο μετάλιο κατέκτημε ο Μαξίμ Νεντασεκάου από τη Λευκορωσία.