Μίλτος Τεντόγλου: Χρυσός ΞΑΝΑ, έγραψε ιστορία στο Παρίσι! (videos)

2024-08-06T21:43:32+00:00 2024-08-06T22:37:19+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

06/Aug/24 21:43

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το δεύτερο σερί χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο της καριέρας του κι έγραψε ιστορία στο Παρίσι.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Άλλη μία τεράστια διάκριση για την Ελλάδα.

Ο Μίλτος Τεντόγλου έγραψε ΞΑΝΑ ιστορία!

Με μία τρομακτική επίδοση (8.48μ.) στη δεύτερή του προσπάθεια απάντησε στο άλμα του Ματία Φουρλάνι που προσγειώθηκε στα 8.34μ. και παρέμεινε πρώτος, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, το πρώτο στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες για τη χώρα μας.

Για την ιστορία, το τρίτο του άλμα μετρήθηκε στα 8.24μ. και μετά το τέλος της τρίτης προσπάθειας, βρισκόταν στην πρώτη θέση όσο ο Τζαμαϊκανός Γουέιν Πίνοκ είχε ανέβει στη δεύτερη θέση με 8.36μ.

Ο Έλληνας αθλητής έγραψε ιστορία, γιατί πολύ απλά, έγινε μόλις ο δεύτερος άλτης του μήκους που καταφέρνει να διατηρήσει τον τίτλο του σε Ολυμπιακούς Αγώνες πίσω μόνο από τον Καρλ Λούις!

Ο θρύλος του στίβου, Καρλ Λιούις, το έχει καταφέρει τρεις φορές με κορυφαίο σύνολο το 35,45μ., το οποίο όμως είναι με… αστερίσκο, αφού δύο άλματα στα 8,83μ. και 8,91μ. έγιναν με ευνοϊκό άνεμο και δεν αναγνωρίζονται επίσημα ως ρεκόρ.

Μίλτος Τεντόγλου και Καρλ Λιούις είναι οι μόνοι δύο που έχουν καταγράψει μέσο όρο αλμάτων πάνω από τα 8,50μ. σε έναν αγώνα.

“Ήθελα κάτι παραπάνω…”

Χαίρομαι πάρα πολύ για αυτό που κατάφερα αλλά ήθελα κάτι παραπάνω, κάτι μου έλειπε σήμερα. Το πάλεψα. Στο τέλος άρχισα να ξυπνάω, το πέμπτο άλμα ήταν πάρα πολύ καλό, θα πήγαινε για μεγάλο άλμα. Πήγαμε να το ρισκάρουμε στο έκτο αλλά δεν έκατσε. Ο αέρας άλλαζε συνέχεια, είναι δύσκολος αγώνας“.

Για το τί παραπάνω ήθελε: “Είμαι πολύ χαρούμενος. Σαν επίδοση ήθελα κάτι παραπάνω, για μένα, να το ευχαριστηθώ πιο πολύ”.

Για το εάν του έβαλαν πίεση οι αντίπαλοί του: “Βέβαια, για αυτό απάντησα άμεσα. Μετά μου έβαλε πίεση και ο Πίνοκ γιατί είναι πολύ καλός και ξέρω ότι μπορούσε να κάνει άλμα κοντά σε μένα. Είχα καλά άλματα, το σερί μου ήταν καλό. Είμαι ευχαριστημένος”.

Για το ότι έβαλε και αυτός πίεση στους αντιπάλους του: Έτσι γίνεται συνήθως επειδή είχα την καλύτερη επίδοση και ήμουν τελευταίος ίσως μπορούσα να απαντήσω εάν με περνούσε κάποιος”.

Για το ότι είναι μόλις ο δεύτερος που υπερασπίζεται το μετάλλιό του: “Σίγουρα λέει πολλά για μένα. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες πρέπει να είσαι και λίγο τυχερός για να πετύχεις επειδή γίνονται κάθε τέσσερα χρόνια. Υπάρχουν αθλητές με μετάλλια σε πέντε και έξι παγκόσμια πρωταθλήματα που είναι στο ίδιο επίπεδο με τους Ολυμπιακούς. Κάποιοι δεν ήταν τυχεροί. Είμαι σίγουρα χαρούμενος και επίσης χαίρομαι που είχα καλύτερη επίδοση από το Τόκιο”.

Για την πνευματική προσέγγιση“Πάρα πολύ σημαντικό. Έχω τον δικό μου τρόπο. Είμαι ήσυχος, δεν κάνω πολλά πριν τους αγώνες. Προσπαθώ να σκέφτομαι τι θα κάνω, να σκέφτομαι τα πάντα, δεν υπάρχει περιθώριο λάθους. Σκέφτομαι το χειρότερο και τα περιμένω όλα” .

Για το τί είπε με τον Πομάσκι: “Του είπα ότι δεν ήμουν καλός. Μου είπε ότι δεν πειράζει, το πήραμε. Εγώ έλεγα συνέχεια ότι δεν ήμουν καλός. Πάντα υπάρχει καλύτερο. Ίσως σε κάποιο άλλο στάδιο σε κάποιους άλλους αγώνες σήμερα να έκανα παραπάνω”.

Το μήνυμά του στον κόσμο: Ευχαριστώ πολύ. Έβλεπα πολλά μηνύματα τις τελευταίες ημέρες. Σας ευχαριστώ για τη στήριξη. Ελπίζω να σας έκανα έστω και λίγο υπερήφανους, να σας έκανα έστω και λίγο να χαμογελάσετε. Καλή επιτυχία και στα άλλα παιδιά. Δεν τελείωσαν οι Ολυμπιακοί Αγώνες, αγωνίζονται και άλλα παιδιά”.

Έξι τα μετάλλια της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Αναφορικά με τα υπόλοιπα πέντε, Ολυμπιακά μετάλλια της χώρας μας, η αρχή έγινε με το δίδυμο των Πέτρου Γκαϊδατζή και Αντώνη Παπακωνσταντίνου, οι οποίοι κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών.

Ένα ακόμη μετάλλιο της Ελλάδας ήρθε από τις Φίτσιου και Κοντού.

Ζωή Φίτσιου και Μιλένα Κοντού κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών, χαρίζοντας το 125ο συνολικά μετάλλιο στην Ελλάδα στους σύγχρονους Αγώνες και το έκτο στην ιστορία της χώρας στην κωπηλασία.

Έτσι η Ελλάδα, έφτασε τα πέντε μετάλλια, μετά το χάλκινο του Θόδωρου Τσελίδη στο τζούντο και το ασημένιο του Απόστολου Χρήστου στα 200μ. ύπτιο αλλά και του απίστευτου Λευτέρη Πετρούνια που κατέκτησε το χάλκινο στους κρίκους πριν μερικά 24ωρα.