Καλό μπάσκετ η εθνική

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Την πρώτη της νίκη στα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας πήρε η εθνική μας ομάδα, κερδίζοντας την Βοσνία με 78-60. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη απέδωσε καλό μπάσκετ για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά και το χαλάρωμα που παρουσίασε, όταν η διαφορά βρέθηκε στους 28 πόντους, στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Στις σημαντικές ειδήσεις μπορούμε να συμπεριλάβουμε την επιστροφή του Βασίλη Σπανούλη (10π, 3ασ σε 18 λεπτά) στην εθνική, που εμφανίστηκε πολύ ορεξάτος. Όπως και ο Στράτος Περπέρογλου. Εικόνες από τα… προσεχώς μας χάρισε και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (13π, 3ριμπ, 3 τάπες σε 14 λεπτά) που προσέφερε πολύ τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα και είναι ξεκάθαρο πως μπορεί να βοηθήσει πολύ περισσότερο από ότι πέρυσι στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Η εθνική μας ομάδα άρχισε το παιχνίδι με τους Ζήση, Σλούκα, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Κουφό στο αρχικό της σχήμα. Οι διεθνείς δεν είχαν ιδιαίτερη συγκέντρωση στην άμυνα και το ξεκίνημα ήταν αρκετά χαλαρό. Ο Φώτης Κατσικάρης στο 8′ κιόλας είχε κάνει ροτέισον δέκα παικτών, που σήμανε και την επίσημη επιστροφή του Βασίλη Σπανούλη.

Η Ελλάδα πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 12-11, με καλάθι του Γιάννη Αντετοκούμπο. Αλλά, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχε άμεση απάντηση (16-12). Με τον Σπανούλη να παίρνει γρήγορα μπροστά (συνεργασίες με τον φόργουορντ των Μπακς και δύο συνεχόμενα τρίποντα) και ένα σερί 10-0, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήγε στο 22-16, στην λήξη της πρώτης περιόδου.

Άμυνα, τάπες και ευστοχία

Η άμυνα άνεβασε την πίεσή της, έκλεισε τους διαδρόμους στους Βόσνιους και αυτόματα προέκυψαν ευκαιρίες για σκορ στο ανοιχτό γήπεδο. Το ίδιο ίσχυσε σε όλη την διάρκεια της δεύτερης περιόδου. Είναι χαρακτηριστικό πως η Ελλάδα είχε δεχτεί 16 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά και στα επόμενα 13 που ακολούθησαν ως το τέλος του ημιχρόνου, μόλις 11.

Η διαφορά ανέβηκε πάνω από 10 πόντους στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου και η Ελλάδα “έγραψε” το 30-18 με ένα συνολικό σερί 2-18, από την στιγμή που οι Βόσνιοι προηγήθηκαν με 16-12. Όλοι όσοι πατούσαν παρκέ είχαν διάθεση για αλληλοκαλύψεις στην άμυνα, οι συνεργασίες βελτιώθηκαν στην επίθεση και με τρίποντο του Στράτου Περπέρογλου η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16 πόντους (36-20) στο 14′. Οι αλλαγές συνεχίστηκαν, με συνέπεια να “σπάσει” λίγο ο ρυθμός της ομάδας και το ημίχρονο έκλεισε με την εθνική ομάδα μπροστά 41-27.

Τα 6/11 τρίποντα, τα 6 μπλοκ (3 από τον Αντετοκούνμπο) και οι καλές άμυνα από τα τέλη της πρώτης περιόδου κι έπειτα, ήταν οι βασικοί άξονες της κυριαρχίας που είχε δημιουργήσει η Ελλάδα.

Ζεστός” ο Περπέρογλου

Με τον φόργουορντ της Μπαρτσελόνα, Στράτο Περπέρογλου να εκτελεί με ακρίβεια έξω από την γραμμή του τριπόντου (3/3 στο 25′) η εθνική έσπαε το φράγμα των 20 πόντων και προηγήθηκε με 49-27 και λίγο αργότερα με 55-27. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 62-41 και αμφότερες τις ομάδες να δοκιμάζουν σχήματα και συστήματα.

Η διαφορά έπεσε στους 14 (62-48) στο 32′, με την εθνική να κάνει κάποια διαδοχικά λάθη στην επίθεση και να έχει αργές αντιδράσεις στην άμυνα, κυρίως στην πικ εν ρολ άμυνα 1-5. Η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 πόντους (63-54) με τρίποντο του Ρένφροε, αλλά με τον ίδιο τρόπο σκόραρε στην αμέσως επόμενη κατοχή ο Βλάντο Γιάνκοβιτς (66-54). Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, χωρίς να απειληθεί η εθνική. Όλοι πλην του Ζήση Σαρικόπουλου χρησιμοποιήθηκαν.

Κατσικάρης: Κλειδί η νοοτροπία

Ο Φώτης Κατσικάρης, σχολίασε μετά το τέλος του αγώνα και την νίκη της ομάδας: “Συμπληρώσαμε δύο εβδομάδες στην προετοιμασία μας και κλείνουμε τον πρώτο κύκλο, που περιλάμβανε προπονήσεις με μεγάλη ένταση. Πήγαμε καλά, κάναμε πολλές αλλαγές όπως είχαμε προγραμματίσει και ελπίζουμε να πάει έτσι και ο αγώνας με την Τουρκία. Στα δύο επόμενα τουρνουά που θα γίνουν στην Ελλάδα, θα δείξουν πιο συγκεκριμένα πράγματα για την ομάδα που θα παλέψει στο Ευρωμπάσκετ. Έχουμε ένα πλήρες ρόστερ, που θέλει, όμως, ειδική διαχείριση. Όλοι οι παίκτες πρέπει να βάλουν τον εαυτό τους κάτω από την ομάδα και να αποδεχτούν τον ρόλο τους, που μπορεί να είναι διαφορετικός από αυτόν που έχουν στην ομάδα τους. Τα παιδιά πρέπει να είναι στην υπηρεσία της ομάδας, όχι η εθνική στην υπηρεσία των παικτών”.

Ο Νίκος Ζήσης προσέθεσε: “Ακόμα προσπαθούμε να δούμε τι μας ταιριάζει στην άμυνα και την επίθεση. Έχουν επιστρέψει κομβικής σημασίας παίκτες και έχουμε διαφορετικό ρόστερ φέτος. Η διάθεση είναι δεδομένη. Θέλουμε όλοι να βοηθήσουμε, για να πετύχουμε κάτι καλό. Το συζητάμε όλα τα παιδιά, είναι κάτι που έχουμε να το κάνουμε αρκετά χρόνια”.

Αύριο στις 19.00 το απόγευμα (ΕΡΤ2) η εθνική ομάδα θα αντιμετωπίσει στο “Αντί Ιπεκτσί” την Τουρκία σε ένα πολύ ενδιαφέρον “τεστ” για τον Φώτη Κατσικάρη και τους παίκτες του.