Στην παράταση η Κροατία

Ήταν ένα από τα πιο ανταγωνιστικά φιλικά παιχνίδια που έχουν γίνει ως τώρα στον δρόμο προς το Ευρωμπάσκετ. Τελικά, η Κροατία επικράτησε με 74-72 της Γερμανίας στην παράταση. Ο Ντιρκ Νοβίτσκι επέστρεψε στην αγαπημένη του εθνική ομάδα. Αγωνίστηκε για 24 λεπτά και σκόραρε 11 πόντους (3/9 σουτ), μαζεύοντας και 9 ριμπάουντ.

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη στη πρώτη περίοδο. Η Κροατία έκανε ένα επί μέρους σκορ 21-13 στην δεύτερη περίοδο, αλλά η ομάδα του Κρις Φλέμινγκ αντέδρασε στην τρίτη και “απάντησε” με ένα δικό της 19-25. Στην τελευταία περίοδο και όσο ο αγώνας πλησίαζε προς το τέλος του, τον πρώτο λόγο τον είχαν οι άμυνες και τα καλάθια έμπαιναν πολύ δύσκολα. Ο Ντένις Σρέντερ έκανε λάθος στην τελευταία κατοχή της Γερμανίας στην κανονική περίοδο – είχε 9 συνολικά – και ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς έχασε την ευκαιρία να βάλει το νικητήριο σουτ για την ομάδα του, στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας.

Στην παράταση ο Μάρκο Τόμας και ο Λούκα Ζόριτς ανέλαβαν πρωτοβουλίες και πέτυχαν πολύ κρίσιμους πόντους, που οδήγησαν την ομάδα τους στην νίκη. Ο Ντάριο Σάριτς τελείωσε το ματς με νταμπλ – νταμπλ (18π/10ριμπ) και ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς πρόσθεσε 15 πόντους. Για την Γερμανία, τρεις παίκτες σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων και ο Μάικ Ζίρμπες ήταν ο πρώτος σκόρερ με 14.