Νίκες για Γαλλία και Φινλανδία

Στο 100ο ματς του Νίκολα Μπατούμ με την εθνική Γαλλίας, δεν χρειάστηκαν πολλά για τη νίκη με 90-57 επί της Ουκρανίας. Επίσης η Φινλανδία νίκησε εκτός έδρας το Βέλγιο στα ματς προετοιμασίας της Παρασκευής.

Οι Μπατούμ και Νάντο Ντε Κολό σημείωσαν 13 πόντους έκαστος, οδηγώντας μια ισορροπημένη επίθεση στη νίκη απέναντι σε μια από τις πιο αδύναμες ομάδες του Ευρωμπάσκετ. Ο νατουραλιζέ γκαρντ Τζερόμ Ραντλ επίσης με 13 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων.

Τα πράγματα δεν ήταν εύκολα για τη Φινλανδία σε ένα ματς που κρίθηκε στην τελευταία περίοδο με νίκη 75-62 επί του Βελγίου. Παρά την απουσία του Ματ Λοτζέσκι το ματς ήταν κλειστό για 30 λεπτά, αλλά στο τέλος οι οικοδεσπότες επικράτησαν με τον Τζέραλντ Λι να έχει 20 πόντους και τον Πέτερι Κοπόνεν να έχει 15 πόντους και 5 ασίστ.