Μέτρια η Ελλάδα, έχασε δίκαια

2015-08-15T20:11:01+00:00 2015-08-15T22:54:12+00:00.

15/Aug/15 20:11

Η εθνική μας ομάδα έχασε δίκαια από την Τουρκία στην Πόλη με 73-64, μετά από μια μέτρια εμφάνιση σε όλους τους τομείς. Επιστρέφει στην Ελλάδα για το τουρνουά στην Ξάνθη και το “Ακρόπολις” γνωρίζοντας πως έχει πολλά πράγματα να διορθώσει

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Η εθνική ομάδα έχασε στην Κωνσταντινούπολη από την Τουρκία με 73-64 και επιστρέφει στην βάση της, γνωρίζοντας πως έχει να διορθώσει πολλά πράγματα. Να αποκτήσει μεγαλύτερη χημεία και διάρκεια στο παιχνίδι της, να ξεκαθαρίσουν περισσότεροι οι ρόλοι των παικτών, για να αυξηθεί η ομαδική συνοχή και να αποκτήσει περισσότερους αυτοματισμούς στις συνεργασίες τους, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Ο Φώτης Κατσικάρης χρησιμοποίησε και στους 14 παίκτες που είχε στην αποστολή, αλλά είναι δεδομένο πως σιγά – σιγά θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα και θα αλλάξει η διαχείριση και το ροτέισον της ομάδας.

Το αμυντικό πρόβλημα στο “5” μετά από αλλαγές στα πικ εν ρολ είναι εμφανές και στο 5 εναντίον 5 στην επίθεση, η ομάδα δεν διαθέτει ακόμα την απαιτούμενη ομοιογένεια. Στην ήττα από την Τουρκία στοίχισε η διαφορά στις κατοχές (15 περισσότερες οι νικητές) που προέκυψε από τα λάθη και τα αμυντικά ριμπάουντ, όπως και το γεγονός ότι η Ελλάδα είχε πολλά “νεκρά διαστήματα”.

Ο Φώτης Κατσικάρης ξεκίνησε τον αγώνα απέναντι στην Τουρκία με τους Σπανούλη, Καλάθη, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο και Κουφό. Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα με τον Μπόμπι Ντίξον να σκοράρει 5 σερί πόντους και τον Ερντέν να προκαλεί ζημιές στην ελληνική άμυνα, σε καταστάσεις πικ εν ρολ. Η Τουρκία προηγήθηκε με 18-12, αλλά η Ελλάδα αντέδρασε, ισοφάρισε σε 19-19 και πέρασα μπροστά στην εκπνοή της πρώτης περιόδου με καλάθι του Γιάννη Μπουρούση.

Πίεση, τρανζίσιον και Μπουρούσης

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου η εθνική βρήκε ρυθμό, μέσα από την άμυνά της πάνω στην μπάλα. Οι διεθνείς πίεσαν πολύ με τον Μάντζαρη να πρωτοστατεί σε αυτό τον ρόλο, έβγαζαν τους αντιπάλους τους εκτός επιθετικών συστημάτων και παράλληλα έβρισκαν χώρους στο ανοιχτό γήπεδο. Με τον Μπουρούση να φτάνει τους 10 πόντους και με συνολικό σερί 10-0 από το 19-17 κι έπειτα, η Ελλάδα προηγήθηκε με 19-27.

Αντίδραση με Μελίχ

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε αρχικά με 5 διαδοχικούς πόντους του Μαχμότογλου σε τέλος επιθέσεων και ένα ακόμα δικό του τρίποντο, που έφερε πάλι μπροστά στο σκορ την Τουρκία με 30-27. Η ομάδα του Αταμάν με την σειρά της έπαιξε πιο επιθετική άμυνα πάνω στην μπάλα και εκμεταλλεύτηκε 2 διαδοχικά λάθη της εθνικής.

Οι δύο προπονητές “άνοιξαν” το ροτέισον τους στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και η Τουρκία ήταν η ομάδα που το έκλεισε καλύτερα και προηγήθηκε με 39-35. Η Ελλάδα υπέπεσε σε αρκετά λάθη, έχασε μαζεμένα αμυντικά ριμπάουντ και είχε κατά κύριο λόγο βιαστικές επιλογές στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου.

Η τρίτη περίοδος ήταν ισορροπημένη με τις ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα και στερούνται επιθετικών ξεσπασμάτων. Οι Τούρκοι συνέχισαν να ποντάρουν στον ίδιο τύπο άμυνας, απλώνοντας την πίεση σε όλο το γήπεδο και η εθνική μας έβρισκε λύσεις κυρίως από τον Μπουρούση, χωρίς να διαθέτει αυτοματισμούς σε σετ επιθέσεις. Ο Νίκος Ζήσης που δεν είχε αγωνιστεί στο πρώτο ημίχρονο μπήκε κεφάτος και έδωσε λύσεις, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 52-50.

mesa

Καλύτερο ξεκίνημα οι Τούρκοι

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά στην τελευταία περίοδο και στο 32′ πήραν διαφορά 9 πόντων (59-50). Εκμεταλλεύτηκαν τις ξεκάθαρες αδυναμίες της ελληνικής άμυνας στο “5” σε όλες τις αντιμετωπίσεις στα πικ εν ρολ, αλλά και το γεγονός ότι η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη συνέχισε να έχει αργές αντιδράσεις στις μάχες για τα αμυντικά ριμπάουντ. Τα πολλά επιθετικά που πήρε η Τουρκία, σε συνδυασμό με τα περισσότερα λάθη που έκανε η εθνική, προσέφεραν σημαντικό αριθμό παραπάνω κατοχών στον αντίπαλο.

Πολλά λάθη και χαμένες ευκαιρίες

Με γκολ – φάουλ του Σπανούλη, κάποιες καλές άμυνες και ένα κλέψιμο στην άμυνα, που “μεταφράστηκε” σε λέι απ του Περπέρογλου στον αιφνιδιασμό, η Ελλάδα μείωσε 61-57, μπαίνοντας στον τελευταίο πεντάλεπτο. “Απάντησε”, όμως, με τρίποντο ο Μπόμπι Ντίξον (64-57).

Ο ομοσπονδιακός προπονητής επέλεξε ένα σχήμα με 3 χειριστές της μπάλας για τα λεπτά που θα έκριναν την αναμέτρηση (Σπανούλη, Ζήση, Καλάθη). Ο Ζήσης με τρίποντο μείωσε στους τρεις πόντους (65-62), την στιγμή που η Τουρκία προσπαθούσε ξανά να σκοράρει στα μις – ματς. Ο Ερντέν ευστόχησε σε μια βολή, η εθνική έχασε δύο διαδοχικές ευκαιρίες στην επίθεση (στην μια η μπάλα γλίστρησε από τα χέρια του Σπανούλη πάνω στην εκτέλεση και στην επόμενη εκδηλώθηκε λάθος ο αιφνιδιασμός) και ο Τούρκος σέντερ πήγε πάλι στις βολές. Ο Ερντέν ευστόχησε στο ζευγάρι των βολών και οι γηπεδούχοι πήγαν στο 68-62, 1.30” πριν το τέλος.

Μετά από ένα ακόμα λάθος, που κατέληξε σε κάρφωμα του Ερντέν, η διαφορά πήγε στους 9 πόντους (71-62) και κάπου εκεί η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των Τούρκων, που δίκαια νίκησα μια μέτρια σε απόδοση εθνική. Για την Τουρκία πρώτος σκόρερ ήταν ο Σεμίχ Ερντέν με 15 πόντους, 12 είχε ο Ντίξον και από 11 οι Οσμάν και Μαχμούτλογου.

Για την Ελλάδα, κορυφαίος σκόρερ ο Γιάννης Μπουρούσης με 21 πόντους και μόνο ο Πρίντεζης “έπιασε” διψήφιο αριθμό πόντων με 10.