Στο ρελαντί με καλή άμυνα

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Με καλή άμυνα, “ανοιχτό ροτέισον” και τον Φώτη Κατσικάρη να δίνει χρόνο και στους 12 παίκτες που είχε στην αποστολή, η εθνική ομάδα κέρδισε εύκολα στο κατάμεστο κλειστό της Ξάνθης την Τσεχία, με 70-56. Πρώτοι σκόρερ οι Κουφός και Αντετοκούνμπο με 18 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Η Εθνική ξεκίνησε με Σπανούλη, Καλάθη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Κουφό. Στα πρώτα λεπτά η ομάδα δεν είχε ρυθμό επιθετικά, ήταν άστοχη και προσπαθούσε να βρει ρυθμό μέσα από την άμυνά της. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν αρχικά με 2-5 και λίγο μετά με 6-10. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου είχε αλλάξει όλο το αρχικό σχήμα και με τους Γιάννη Αντετοκούνμπο και Βλάντο Γιάνκοβιτς να δίνουν ενέργεια και πάνω από όλα το σκορ που χρειαζόταν η ομάδα.

Με τον φόργουορντ του Παναθηναϊκού να βάζει 6 γρήγορους πόντους και των παίκτη των Μπακς να προσθέτει άλλους τόσους και 2 εντυπωσιακά μπλοκ, το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την εθνική μπροστά με 19-14.

Η ομάδα “έχτισε” ακόμα περισσότερο την κυριαρχία της, που ήταν προϊόν των επιθετικών ριμπάουντ. Στο 13′ το σκορ ήταν 27-17 και η Ελλάδα είχε 16 κατοχές παραπάνω! Απόρροια των 10 επιθετικών ριμπάουντ έναντι μόλις ενός των Τσέχων και της μεγάλης διαφοράς που υφίστατο στα λάθη (11-4). Οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να αλλάξουν την άμυνα τους σε ζώνη για να ελέγξουν κάπως καλύτερα την “πληγή” των αμυντικών ριμπάουντ και εκεί ήρθαν 2-3 εύστοχα περιφερειακά σουτ για τους διεθνείς μας και κάποια καλά τελειώματα από τον Κουφό, κυρίως μετά από συνεργασίες με τον Σπανούλη. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 40-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο πάλι χρειάστηκαν 3-4 λεπτά, για να βρει ρυθμό η ομάδα στην επίθεση μέσα από την άμυνα. Οι Τσέχοι έκαναν εύκολα το λάθος, γεγονός που διαδραμάτισε μεγάλο ρόλο στο να εξελιχθεί πολύ εύκολα η συνάντηση, αλλά σε αυτό συνετέλεσε και η προσήλωση των διεθνών στην πίεση πάνω στη μπάλα. Ο Φώτης Κατσικάρης συνέχισε τις πολλές αλλαγές, έδωσε χρόνο και στους 14 παίκτες του και είδαμε επίσης τον Περπέρογλου να παίζει και στην θέση “4”.

Η διαφορά πήγε στους 20 πόντους με τον Κουφό να κάνει θραύση κάτω από το καλάθι με επιθετικά ριμπάουντ και εύκολα για αυτόν τελειώματα, το δίδυμο Σπανούλη – Καλάθη πήγε καλά και όσο βρισκόταν στο παρκέ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδινε ενέργεια, σκορ, καλές άμυνες και… ενθουσιασμό στην εξέδρα. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα χαλάρωσε, σταμάτησε να παράγει σκορ και έδωσε το δικαίωμα στους αντιπάλους να πετύχουν κάποια καλάθια σε καταστάσεις αιφνιδιασμού.

* Εκτός αποστολής έμειναν για το πρώτο ματς στη Ξάνθη ο Κώστας Σλούκας και ο Κώστας Καϊμακόγλου. Ο Φώτης Κατσικάρης και στα επόμενα δύο παιχνίδια θα κάνει ροτέισον και θα ξεκουράζει δύο διεθνείς κάθε φορά. Το μόνο που κατάφεραν οι Τσέχοι είναι να μειώσουν σε 56-68, αλλά η εθνική δεν απειλήθηκε ποτέ και το 70-56 ήρθε εύκολα, στο ρελαντί.

Κώστας Κουφός: Σαν προπόνηση

Ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Κώστας Κουφός, σχολίασε μετά το τέλος του αγώνα: “Αυτά τα ματς είναι σαν προπόνηση για μας. Θέλουμε να προετοιμαζόμαστε κάθε μέρα, να βελτιωνόμαστε και παράλληλα μας ενδιαφέρει να κερδίζουμε τα παιχνίδια που δίνουμε”.

Ο Φώτης Κατσικάρης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: “Η ομάδα είναι ακόμα βαριά, δεν έχει λυθεί. Είναι φυσιολογικό. Στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού έμεινα ευχαριστημένος από την διάθεση στην άμυνα και την προσπάθεια στα ριμπάουντ. Υπάρχουν ακόμα κάποια “νεκρά” διαστήματα, αλλά θα τα διορθώσουμε. Όταν ξεκινήσει το τουρνουά, πιστεύω ότι θα είμαστε έτοιμοι σε μεγάλο ποσοστό, αλλά περιμένω να βελτιωθούμε και στην διάρκεια των ομίλων, στην πρώτη φάση. Από εδώ και πέρα η δουλειά πρέπει να γίνεται πιο αυστηρά και να είμαστε πιο προσηλωμένοι στους στόχους της τακτικής”.