Μεγάλη νίκη χωρίς Γκόρτατ

2015-08-21T21:31:00+00:00 2015-08-21T22:15:37+00:00.

21/Aug/15 21:31

Η Πολωνία χωρίς τον ηγέτη της, Μάρτσιν Γκόρτατ, πέτυχε μια μεγάλη νίκη απέναντι στην Τουρκία, με ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης

Σε μια αναμέτρηση που εξελίχθηκε σε μάχη των… νατουραλιζέ γκαρντ, ο Μπόμπι Ντίξον σκόραρε 27 πόντους, αλλά ο Έι Τζέι Σλότερ με 18 πόντους ήταν εκείνος που αποφάσισε για την τελική έκβαση του αγώνα και την νίκη της Πολωνίας επί της Τουρκίας με 83-73 στο τουρνουά “Σούπερκαπ” που διεξάγεται στην Γερμανία.

Χωρίς να αγωνιστεί ο σταρ της, Μάρτσιν Γκόρτατ, η Πολωνία πήρε μια σημαντική νίκη. Με ένα σερί 8-0, το οποίο περιλάμβανε 5 πόντους του Σλότερ, έγινε το 81-73, ένα λεπτό πριν από το τέλος. Η Τουρκία δεν είχε τον χρόνο και τον τρόπο να αντιδράσει. Ο Ματέους Πονίτκα επέκτεινε το σερί σε 10-0, για να έρθει το τελικό 83-73.

Ο Ντίξον ή… Μοχάμεντ Άλι ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων για τους ηττημένους. Αντίθετα, πέντε παίκτες της Πολωνίας σκόραραν περισσότερους από 10 πόντους. Τραυματίας αποχώρησε από το ματς ο Τσεντί Οσμάν και πλέον αναμένεται η επίσημη ενημέρωση για την κατάσταση του νεαρού Τούρκου.