Πρώτο ξέσπασμα… Ντιρκ!

2015-08-22T18:18:08+00:00 2015-08-22T17:40:46+00:00.

22/Aug/15 18:18

Η Γερμανία νίκησε την Πολωνία με 82-69 χωρίς τον Ντένις Σρέντερ και ήταν η πρώτη φορά που ο Νοβίτσκι έπαιξε ως Ντιρκ με 18 πόντους, 7/9 σουτ και καθοριστική παρουσία στο τέλος

Η Γερμανία νίκησε την Πολωνία με 82-69 στο πλαίσιο του τουρνουά “Σούπερκαπ” που γίνεται στο Αμβούργο, χωρίς τον γκαρντ των Ατλάντα Χοκς, Ντένις Σρέντερ. Εξαιρετικός ο Πλάις με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, πολύ καλή εικόνα από τον ταλαντούχο Ζίπσερ που σκόραρε 12 πόντους και το πρώτο ξέσπασμα του μεγάλου Νοβίτσκι στο δεύτερο ημίχρονο! Ο σταρ των Μάβερικς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7/9 σουτ! Για την Πολωνία 14 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Μάρτσιν Γκόρτατ.

Η πρώτη περίοδος ήταν ισορροπημένη, αλλά στην δεύτερη η Γερμανία “έχτισε” ένα προβάδισμα και με επί μέρους σκορ 22-12, προηγήθηκε στο ημίχρονο με 44-31. Ο Τιμπόρ Πλάις πρωταγωνίστησε με 14 πόντους, αλλά σημαντικές βοήθειες πήρε ο κόουτς Φλέμινγκ και από τον Πολ Ζίπσερ που σκόραρε 10 πόντους και πήρε 5 ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα. Η τρίτη περίοδος ήταν ισορροπημένη με την Πολωνία να αποδίδει καλύτερα αμυντικά, αλλά να μην μπορεί να ρίξει την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (59-48).

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου οι φιλοξενούμενοι “έτρεξαν” ένα σερί 6-0 και μείωσαν σε 59-54. Η Γερμανία απάντησε με δικό της σερί 5-0 και με τρίποντο του Ντιρκ Νοβίτσκι επανέφερε γρήγορα την διαφορά (64-54) σε διψήφιο αριθμό. Ο μεγάλος σταρ των Γερμανών βρήκε ρυθμό στην επανάληψη κι έτσι διασφαλίστηκε η νίκη για τους γηπεδούχους. Ήταν η πρώτη φορά που ο Νοβίτσκι “ζεστάθηκε” και εκτελούσε ως… Ντιρκ!

Πάντως, η Γερμανία γνωρίζει από το πρωί του Σαββάτου πως δεν θα έχει στην διάθεσή της ενόψει του Ευρωμπάσκετ τον σέντερ Μάικ Ζίρμπες. “Η απουσία του είναι μια μικρή απώλεια για μας, μας έδινε μεγάλη σταθερότητα. Είναι απογοητευτικό, γιατί έπαιζε πολύ καλά και θα μας λείψει”, σχολίασε για το γεγονός ο προπονητής της Γερμανίας, Κρις Φλέμινγκ.