Ανατροπή και νίκη η Ουκρανία!

Η Ιταλία γνώρισε την πρώτη της ήττα στα φιλικά προετοιμασίας, που μάλλον ήρθε απρόσμενα και μπορεί να λειτουργήσει ως ένα καλό μάθημα για τους παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι! Η Ουκρανία με εντυπωσιακό ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο και επί μέρους σκορ σε αυτό το διάστημα 27-50(!), νίκησε την Ιταλία με 75-77 στο Κόπερ.

Μια έκβαση που με τίποτα δεν προδικαζόταν από την εξέλιξη του πρώτου ημιχρόνου. Η Ιταλία με ένα σερί 18-0 προηγήθηκε με 24-7 στη πρώτη περίοδο, έφτασε ως το +23 (42-19) και το ημίχρονο την βρήκε μπροστά με 48-27.

Η Ουκρανία αντεπιτέθηκε στην επανάληψη, μείωσε σε 59-48 στο 30′ και ισοφάρισε για πρώτη φορά (63-63) στο 35′! Από εκεί και πέρα έγινε ντέρμπι. Με ένα σερί 5-0 στο πιο κρίσιμο σημείο και τρίποντο του Ζάιτσεφ η Ουκρανία “έγραψε” το 71-74, οι Ιταλοί πήγαν στο παιχνίδι των βολών για να σταματήσουν τον χρόνο, αλλά δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Ουκρανία ανάγκασε τον αντίπαλό της στην πρώτη του ήττα.

O Τζερόμ Ραντλ ήταν ο MVP των νικητών με 23 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Μίσουλα είχε 14 πόντους. Ο Ζάιτσεφ 12 και εξαιρετικός ο Φεσένκο που τελείωσε με νταμπλ – νταμπλ, 16 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους 22 πόντους πέτυχε ο Μπαρνιάνι και 21 ο Μπελινέλι. Ο Λούκα Βιτάλι δεν θα συνεχίσει την προετοιμασία με την Ιταλία και “κόπηκε” λόγω ενός τραυματισμού στο γόνατο.