Επιθετική άμυνα και ξέσπασμα “Παπ”

2015-08-22T22:33:33+00:00 2015-08-22T22:21:08+00:00.

22/Aug/15 22:33

Με “επιθετική” άμυνα σε όλη την διάρκεια του αγώνα, τους Σλούκα – Μπουρούση να βάζουν το νερό στο αυλάκι και τον Παπανικολάου να ξεσπάει, η εθνική συνέτριψε την Βοσνία

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Με χαρακτηριστικά στοιχεία του παιχνιδιού της την “επιθετική” άμυνα στην μπάλα και τα πολλά διαφορετικά σχήματα, η εθνική ομάδα νίκησε πολύ εύκολα την ανίσχυρη Βοσνία με 83-44. Σλούκας και Μπουρούσης ήταν οι παίκτες που έβαλαν το νερό στο αυλάκι κι έκαναν την διαφορά όταν ακόμα υπήρχε… παιχνίδι. Πολύ καλή είδηση είναι το επιθετικό ξέσπασμα του Κώστα Παπανικολάου, που στο τέλος αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ με 19 πόντους και 9/12 σουτ. Σε διψήφιο αριθμό πόντων οι Μπουρούσης, Αντετοκούνμπο και Σλούκας.

Ο Φώτης Κατσικάρης συνέχισε τα πειράματα με διαφορετικό αρχικό σχήμα κόντρα στη Βοσνία και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στην θέση “3”. Στην αρχή η ομάδα του Ιβάνοβιτς μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 4-9. Μετά το πεντάλεπτο όλο το αρχικό σχήμα της Ελλάδα διαφοροποιήθηκε, το σχήμα κόντυνε και το δίδυμο Σλούκας – Μπουρούσης, άλλαξαν τον ρυθμό. Με ένα σερί 19-2 που έγινε μέσα σε 10 λεπτά, η εθνική ανέκτησε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Έκρυψε το καλάθι στους Βόσνιους και οι συνεργασίες του Μπουρούση και του Σλούκα έκαναν την διαφορά και προσέφεραν πολλές λύσεις. Το ημίχρονο τελείωσε με την εθνική να κερδίζει 34-22, έχοντας επιτρέψει στον αντίπαλο μα πετύχει 13 πόντους σε 15 λεπτά.

Ο Γιάννης Μπουρούσης στα πρώτα 20 λεπτά είχε 9 πόντους και 6 ασίστ, ο Σλούκας 6 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ πολύ θετικός ήταν ο Κώστας Καϊμακόγλου με 5 πόντους. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν δύο εντυπωσιακά μπλοκ από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Ελλάδα παρουσιάστηκε συγκεντρωμένη στο κομμάτι της πίεσης πάνω στη μπάλα, εξώθησε τους Βόσνιους σε διαδοχικά λάθη κι έτσι γρήγορα και εύκολα πήγε την διαφορά στους 19 (45-26) πόντους. Σημείο στο οποίο βρήκε σκορ και ρυθμό ο Κώστας Παπανικολάου, πράγματα που τα χρειαζόταν για να ανεβάσει την ψυχολογία του ο φόργουορντ των Νάγκετς. Έφτασε σε εκείνο το σημείο τους 15 πόντους και η διαφορά στους 25 (56-31).

Στην τελευταία περίοδο το ζητούμενο ήταν να παραμείνει προσηλωμένη η εθνική στην άμυνα και να επεκτείνει χρονικά την καλή εμφάνιση δίνοντας έμφαση στους τομείς του παιχνιδιού που θέλει σταθερότητα και διάρκεια ο ομοσπονδιακός τεχνικός. Όπερ και εγένετο. Ο Παπανικολάου συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, ο Αντετοκούνμπο έβγαλε πολλή ενέργεια και έβαλε σουτ, όλοι έπαιζαν άμυνα και έτρεχαν στο ανοιχτό γήπεδο. Η Βοσνία δεν μπορούσε να αντιδράσει και το 83-44 αντικατοπτρίζει την διαφορά δυναμικότητας στο συγκεκριμένο ματς, με τους φιλοξενούμενους να έχουν και σημαντικές απουσίες.