Στο τέλος… Γερμανία

2015-08-23T17:34:02+00:00 2015-08-23T17:03:44+00:00.

23/Aug/15 17:34

Σε ένα ματς με διαφορετικές όψεις ανά ημίχρονο, η Γερμανία επικράτησε στα τελευταία δευτερόλεπτα της Τουρκίας, με τον Μπένζινγκ να είναι καθοριστικός και τον Σάφαρτζικ να κάνει τα πάντα πάνω στο παρκέ

Η Γερμανία νίκησε την Τουρκία με 68-66 σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς και κατέκτησε το τουρνουά Supercup του Αμβούργου! Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Οι Τούρκοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά, προηγήθηκαν με 10-29 στο 10′ και έφτασαν την διαφορά μέχρι και τους 22 πόντους (32-10), εξαιτίας της ευστοχίας τους στα περιφερειακά σουτ.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν προς το τέλος του της δεύτερης περιόδου με μπροστάρη τον Σάφαρτζικ που πέτυχε 14 πόντους με 4 τρίποντα και μείωσαν 33-47 στο ημίχρονο. Ως εκείνο το σημείο η ομάδα του Αταμάν είχε 9/17 τρίποντα (5/7 ο Μελίχ), αλλά όλα άλλαξαν στην επανάληψη, εκεί που η Τουρκία “έγραψε” 0/12 τρίποντα!

Η τρίτη περίοδος χαρακτηρίστηκε από την αστοχία και τις αποτελεσματικές άμυνες. Με ένα επί μέρους σκορ 17-6, η Γερμανία πλησίασε στους 3 πόντους (50-53). Με τον Ιλιάσοβα να δίνει λύσεις οι φιλοξενούμενοι πήγαν την διαφορά στους 9 πόντους (50-59), αλλά μετά ήρθε η τελική αντεπίθεση. Με ένα σερί 15-6 και τρίποντο του Μπένζινγκ 47” η Γερμανία ισοφάρισε σε 65-65 και στην επόμενη κατοχής της πέρασε μπροστά (67-65) με κάρφωμα του Πλάις. Ο Σάφαρτζικ με 1/2 βολές έκανε το 68-65, ο Μπόμπι Ντίξον κέρδισε ζευγάρι βολών, αστόχησε στην 2η, αλλά ο Μπένζινγκ πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και οι Γερμανοί πανηγύρισαν την νίκη με 68-66.

Κορυφαίος των νικητών ο Χέικο Σάφαρτζικ με 19 πόντους και 7 ασίστ, σταθερός ο Πλάις με 14 πόντους χωρίς χαμένο σουτ (7/7) και καθοριστικός στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπένζινγκ (13π). Ο Ντιρκ Νοβίτσκι δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και σκόραρε 1 πόντο με 0/4 σουτ.

Για την Τουρκία ο Ερντέν και ο Μελίχ σκόραραν από 17 πόντους, αλλά “σίγησαν” στο δεύτερο ημίχρονο, νταμπλ – νταμπλ έκανε ο Ιλιάσοβα (14π/10ρ) και 11 πέτυχε ο Αλντεμίρ.