Προπόνηση απέναντι στη ζώνη

2015-08-23T22:33:56+00:00 2015-08-23T22:20:16+00:00.

23/Aug/15 22:33

Η Ελλάδα νίκησε και τη Ρωσία και κατέκτησε το τουρνουά της Ξάνθης, μέσα σε αποθέωση από το “διψασμένο” κοινό της ελληνικής περιφέρειας

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Η Ελλάδα νίκησε και την Ρωσία με 80-65 και κατέκτησε το τουρνουά της Ξάνθης. Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε μια καλή προπόνηση απέναντι σε άμυνες ζώνης, αφού η Ρωσία επέλεξε διάφορους σχηματισμούς με άμυνες ζώνης στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Χωρίς να πιάσει υψηλά επίπεδα απόδοσης και με μόλις 2/15 τρίποντα και αρκετά κενά στην άμυνα (με μεγαλύτερο και εμφανέστατο στα πικ εν ρολ), η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Ρωσίας. Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου “άνοιξε” την διαφορά και κλείδωσε την νίκη. Πέντε παίκτες τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων. Οι 3 ψηλοί Πρίντεζης, Κουφός και Μπουρούσης που πέτυχαν παρέα 46 πόντους και οι “Διόσκουροι” Σπανούλης και Ζήσης που είχαν από 11. Ο αρχηγός της εθνικής, Νίκος Ζήσης, για μια ακόμα φορά έκανε πολύ ουσιαστική δουλειά, με βοήθεια σε καίρια σημεία και πολύτιμες λύσεις. Από τους Ρώσους ξεχώρισε μόνο ο Αντόνοφ που έκανε εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο κι εκεί πέτυχε τους 22 από τους 27 πόντους του.

Ο Φώτης Κατσικάρης για ένα ακόμα φιλικό παιχνίδι παρουσίασε διαφορετικό αρχικό σχήμα κι απέναντι στη Ρωσία επέλεξε τους Καλάθη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Κουφό. Η εθνική τα πρώτα λεπτά πίεσε όπως συνηθίζει πολύ πάνω στη μπάλα και ανάγκασε τους Ρώσους σε δύο διαδοχικά λάθη. Προηγήθηκε με 7-0, αλλά η ομάδα του Πασούτιν “απάντησε” με ένα σερί 0-12 και πέρασε μπροστά με 7-12 και 17-18 στο δεκάλεπτο.

Όσο η εθνική έβρισκε ανοιχτό γήπεδο εκδήλωνε τις περισσότερες φορές σωστά τους αιφνιδιασμούς. Με τον Μπουρούση για μια ακόμα φορά να είναι πολύ παραγωγικός στην επίθεση έχτισε μια διαφορά πέντε πόντων (25-20). Σε σετ παιχνίδι ο Σπανούλης και ο Ζήσης βρήκαν πολύ καλές πάσες προς τους ψηλούς. Στο μεγαλύτερο διάστημα της δεύτερης περιόδου η Ρωσία χρησιμοποίησε μια άμυνα ζώνης με αρκετά κενά μέσα στη ρακέτα.

Η Ελλάδα το εκμεταλλεύτηκε, είχε κίνηση χωρίς την μπάλα και με σωστά κοψίματα οι ψηλοί του Φώτη Κατσικάρη βρήκαν αρκετά καλάθια. Είναι χαρακτηριστικό πως η Ελλάδα είχε σκοράρει 39 πόντους στο ημίχρονο (39-35) και τους 29 πόντους τους είχαν πετύχει Μπουρούσης, Κουφός και Πρίντεζης. Πως έμενε κοντά στο σκορ ο αντίπαλος; Ο Σέμεν Αντόνοφ έκανε ίσως το καλύτερο πρώτο ημίχρονο της καριέρας του σε αυτό το επίπεδο και πρόλαβε να βάλει 22 πόντους με 8/8 σουτ! Αξίζει να σημειωθεί πως η εθνική μας ομάδα δεν είχε πετύχει τρίποντο στα πρώτα 20 λεπτά.

Ίδιο μοτίβο στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Πασούτιν εμπιστεύτηκε την ίδια άμυνα ζώνης στο δεύτερο ημίχρονο και οι Έλληνες παίκτες συνέχισαν να βρίσκουν σίδερο στα περιφερειακά σουτ. Ο Αντόνοφ με ένα ακόμα τρίποντο έφερε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής (41-40) και η Ρωσία πέρασε μπροστά (41-42) στο 24′. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη είχε φτάσει τα 0/10 τρίποντα και ο Νίκος Ζήσης ήταν ο παίκτης που “έσπασε το ρόδι” έξω από τα 6μ.75 (50-48). Στο 30′ η εθνική βρέθηκε μπροστά με 56-54, χωρίς να παίξει ιδιαίτερα καλό μπάσκετ, χωρίς υψηλό ρυθμό σε σετ παιχνίδι και με αρκετά αμυντικά λάθη.

Με νέο τρίποντο του Ζήση και 4 σερί πόντους του Πρίντεζη η εθνική πήγε στο +9 (63-54) με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και απέκτησε σαφές προβάδισμα νίκης. Ο ρυθμός δεν διαφοροποιήθηκε, καθώς οι Ρώσοι επέμεναν στη ζώνη και η Ελλάδα χωρίς να ανεβάσει στροφές έφτασε στο +14 (73-58) με καλάθι του Βασίλη Σπανούλη στο 36′. Σε εκείνο το σημείο αποφάσισε ο Εβγένι Πασούτιν να αλλάξει την άμυνα ζώνης μετά από πάρα πολλή ώρα… Τυπική διαδικασία ήταν τα τελευταία λεπτά με την “επίσημη αγαπημένη” να κερδίζει εύκολα τους Ρώσους με 80- και να κατακτάει το τουρνουά, μέσα σε αποθέωση από το “διψασμένο” για μπάσκετ κοινό της Ξάνθης.