“Δάγκωσε” τη Λιθουανία η Τουρκία

2015-08-27T20:18:58+00:00 2015-08-27T20:36:17+00:00.

27/Aug/15 20:18

Με πολύ αποτελεσματική άμυνα, η Τουρκία “εγκλώβισε” την Λιθουανία στο δεύτερο ημίχρονο και την κέρδισε εύκολα με κορυφαίους τους Ιλιάσοβα και Ερντέν

Το πρώτο παιχνίδι του τουρνουά “Ακρόπολις” στην Αθήνα, τελείωσε με νίκη για την εθνική Τουρκίας. Η άμυνα της ομάδας του Αταμάν ήταν το κλειδί για την επικράτηση με 71-53 απέναντι στη Λιθουανία.

Ο Ερσάν Ιλιασόβα με 13 πόντους και ο Σεμίχ Ερντέν με 12 ηγήθηκαν της επίθεσης των Τούρκων. Οι Λιθουανία σκόραρε μόλις 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και 4 στην τελευταία περίοδο, παρά την αρκετά καλή εμφάνιση του Γιόνας Βαλαντσιούνας, που πέτυχε 14 πόντους. Οι νικητές έκαναν μόλις 6 λάθη, σε αντίθεση με την ομάδα του Καζλάουσκας που υπέπεσε σε 23 κι αυτό το στοιχείο, επηρέασε σε μεγάλο βαθμό όλη την ισορροπία και την εικόνα της αναμέτρησης.